Forum komarno.forumoteka.pl Strona Główna komarno.forumoteka.pl
Opis Twojego forum
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Kazimierz Harasymów z Komarna, autor wierszy i szarad

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum komarno.forumoteka.pl Strona Główna -> Komarno i okolice
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
klisowska



Dołączył: 29 Lut 2008
Posty: 202

PostWysłany: Pon Paź 06, 2008 9:25 pm    Temat postu: Kazimierz Harasymów z Komarna, autor wierszy i szarad Odpowiedz z cytatem

W sierpniu dostałam taki list:

Szanowna Pani!
Jestem dziennikarzem piszącym na temat dawnych zabaw literackich i rozrywek umysłowych (ostatnio www.eru.republika.pl ).
Do kolejnej ksiązki poszukuję informacji o p.Kazimierzu Harasymów [autorze m.in. wierszy i szarad] mieszkającym w latach trzydziestych XX w. w Komarnie. Jako swój adres podawał on Dom Polski.
Będę wdzięczny za kazdą pomoc; choćby wskazanie tropu czy kierunku poszukiwan.
Z poważaniem
Krzysztof Oleszczyk

Przekazałam Panu Oleszczykowi kontakt do Pana Adama Krzewickiego, a On przeprowadził dalsze śledztwo:

Szanowna Pani!
Mam już wszystko. Od p.Krzewickiego obok przybliżonych danych otrzymałem dwie cene rzeczy. Zdjęcie p. Kazimierza Harasymów z 1943 r, i informację, że w Strzyżowie nad Wisłokiem mieszka jego syn Zbigniew. A także,że był on stryjem znanego poety Jerzego Harasymowicza.
Tu jednak pojawił się problem - USC w Strzyżowie stwierdził ,że w owym miasteczkuu nie mieszka i nie mieszkał nikt o takim nazwisku nie mieszka i nie mieszkał. Nie wdając się w szczegóły; znalazłem Zbigniewa o nazwisku Harasymowicz. Okazało się, że w latach 1939-1940 p. Kazimierz pisał patriotyczne i antyniemieckie szarady i wiersze.Odnalezione [w czasie rewizji] zmusiły cała rodzinę do błyskawicznej ucieczki [do Strzyżowa] i zmiany nazwiska [na Harasymowicz].

Tak więc notka biograficzna komarneńskiego szaradzisty brzmi następująco:
Kazimierz Harasymów [Harasymowicz], ur. w 1907 w Komarnie, zm. 1950 w Strzyżowie.
Stryj poety Jerzego Harasymowicza. Ojciec poety rotmistrz Franciszek Harasymów był starszym bratem Kazimierza. Dwa lata studiował prawo. Mieszkał w Domu Polskim [działał w nim "Sokół', "Strzelec" ?]. Ożenił się w 1942 r., syn Zbigniew urodził się w 1944 r. Był inwalidą [zesztywnienie kręgosłupa i stawów kolanowych]. Pisał szarady. Był ich czołowym autorem lat 1938-1939. Drukował je m.in. w "Rozrywce"i "Morzu".
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
rudawy



Dołączył: 11 Mar 2013
Posty: 11

PostWysłany: Pon Mar 11, 2013 11:07 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Szanowni Państwo,

Jestem doktorantem Uniwersytetu Wrocławskiego. Piszę pracę o życiu i twórczości Jerzego Harasymowicza. W czasie zbierania materiałów do swojej dysertacji dotarłem również do Komarna, gdzie Jerzy razem ze swoją mamą Danutą Ireną z Grzelewskich spędził kilka lat podczas wojny. Przyszły poeta uczęszczał także do tamtejszej szkoły.

Chciałbym sprostować niektóre podane przez Państwa informacje. Otóż, ojciec Jerzego Harasymowicza nazywał się Stanisław, a nie Franciszek. Niemniej rzeczywiście był starszym bratem Kazimierza, ale nie najstarszym. Najstarszy miał na imię Józef - był dyrektorem szkoły w Komarnie (do dzisiaj wisi tam jego portret). Starszy był także Adolf (Dolciu), który zmarł w 1921 r. mając raptem 16 lat z nieznanych mi przyczyn. Oprócz braci były także 4 siostry (wszystkie starsze od Kazimierza) - Maria, Karolina, Emilia (Mila), Eleonora. Kazimierz mieszkał w Domu Polskim, gdzie znajdowała się siedziba "Sokoła", razem z matką - Karoliną z domu Hennig. Do początku lat 20. mieszkał z nimi również Adolf. Ojciec Kazimierza - również Józef, zmarł zaś w 1911 r., miał zostać pochowany na cmentarzu w Komarnie, ale jego grobu nie udało mi się odnaleźć. W każdym razie, to właśnie po jego śmierci, matka Kazimierza przeniosła się do mieszkania w Domu Polskim, który z kolei został przekształcony w czasie wojny na urząd pracy. Również od syna Kazimierza, Zbigniewa, wiem, że w związku z wydrukowaniem antyniemieckiej szarady musieli z matką uciekać z Komarna. Ostrzec miał ich zresztą również pewien zaprzyjaźniony Niemiec. Nie udali się jednak od razu do Strzyżowa. Najpierw zamieszkali z siostrą Kazimierza i jej mężem w Rozdole (35 km na południowy-wschód od Komarna), a nazwisko zostało zmienione w 1947 r. w Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie. Modyfikacji dokonali jednak tylko Kazimierz i Stanisław. Józef pozostał przy formie "Harasymów".

Czy znają może Państwo publikacje Kazimierza w wymienionych czasopismach? Byłbym bardzo wdzięczny za sprecyzowanie adresów bibliograficznych albo skany oraz udostępnienie owego zdjęcia Kazimierza z 1943 r.

Poniżej zamieszczam kilka zdjęć z Komarna zrobionych przeze mnie w maju 2009 roku.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Piotr Wiernik



Dołączył: 07 Sty 2011
Posty: 148

PostWysłany: Nie Mar 24, 2013 1:22 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W 1902 r kancelistą Sądu Powiatowego w Komarnie był Harasymów Józef
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
rudawy



Dołączył: 11 Mar 2013
Posty: 11

PostWysłany: Nie Mar 24, 2013 3:15 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bardzo byłbym wdzięczny za opis źródła, z którego pochodzi niniejsza informacja.

Dodane po 14 minutach:

Józef Harasymów - dyrektor szkoły był synem Józefa Harasymowa - pracownika sądu. W 1902 roku Józef Harasymów (syn) miał 6 lat.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
rudawy



Dołączył: 11 Mar 2013
Posty: 11

PostWysłany: Nie Mar 24, 2013 3:20 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Załączam raz jeszcze zdjęcie Józefa Harasymowa (syna), wiszące do dzisiaj w szkole w Komarnie, bo zdaje się, że wcześniej się nie załączyło.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum komarno.forumoteka.pl Strona Główna -> Komarno i okolice Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum