Forum komarno.forumoteka.pl Strona Główna komarno.forumoteka.pl
Opis Twojego forum
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Dziwne nazwisko: Klikotacz lub Klekotacz?

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum komarno.forumoteka.pl Strona Główna -> Komarno i okolice
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
klisowska



Dołączył: 29 Lut 2008
Posty: 202

PostWysłany: Sob Wrz 04, 2010 3:06 pm    Temat postu: Dziwne nazwisko: Klikotacz lub Klekotacz? Odpowiedz z cytatem

Przyszło mi do głowy, że może ktoś z Państwa natknie się kiedyś na tego typu nazwisko. Prawdopodobnie jest ono przekręcone. Nigdzie takiego nie znalazłam.
W księdze zapowiedzi w Archiwum Kurii Metropolitalnej w Przemyślu jest zapis dotyczący mojej prababci: Anna Tyrawska, córka Jana i Maryi Klikotar (lub Klikotacz - trudno odczytać), małżeństwa rolników, panna, obrządku greckiego, lat 18, zamieszkała w Komarnie nr 284. Z kolei w odpisie metryki siostry mojej Babci, czyli Cioci Broni (Bronisława Partyka, ur. 1899) jest to nazwisko zapisane jako Klekotacz. Niestety, metryka chrztu mojej Babci, którą pamiętam z dzieciństwa, gdzieś zaginęła przy przeprowadzce, więc innych źródeł nie mam.
Gdyby komuś z Państwa wpadło w oko podobne nazwisko, proszę mi dać znać.
Pozdrawiam,
Katarzyna Lisowska
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
LidiaMaNo



Dołączył: 02 Mar 2008
Posty: 27

PostWysłany: Sro Wrz 29, 2010 11:17 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kasiu,

forma nazwiska Klikotacz lub Klekotacz jest być może źle odczytana, względnie już nie występuje w Polsce, ponieważ wygasła. Nie poświadcza występowania tych form Słownik nazwisk współcześnie w Polsce używanych pod red. Kazimierza Rymuta opracowany w latach 1992–1994, na podstawie materiałów Rządowego Centrum Informatycznego PESEL (Powszechny Elektroniczny System Ewidencji Ludności), wydany przez PAN IJP, Kraków 1994.

Wprawdzie niewiele to wniesie do Twoich poszukiwań, lecz jako ciekawostkę podam, że nazwiska występujące we wspólnej etymologicznie grupie, takie jak:
Klek, poświadczone ogółem 87 razy;
Kleka, poświadczone ogółem 13 razy;
Klekacz, poświadczone ogółem 53 razy;
Klekociński, poświadczone ogółem 99 razy;
Klekociuk, poświadczone ogółem 166 razy;
Klekocki, poświadczone ogółem 128 razy;
Klekot (odnotowane już w roku 1421), poświadczone ogółem 782 razy;
Klekot vel Klekowski, poświadczone ogółem 2 razy;
Klekota, poświadczone ogółem 64 razy;
Klekotiuk, poświadczone ogółem 7 razy;
Klekotka, poświadczone ogółem 156 razy;
Klekotko, poświadczone ogółem 319 razy;
Klekotowic (odnotowane już w roku 1473), obecnie wygasłe;
Klekotta, poświadczone ogółem 12 razy;
Klekowicki, poświadczone ogółem 169 razy;
Klekowicz, poświadczone ogółem 18 razy;
Klekowiecki, poświadczone ogółem 97 razy;
Klekowski, poświadczone ogółem 398 razy;
Klekta, poświadczone ogółem 7 razy
i inne
- pochodzą, według prof. Kazimierza Rymuta od podstawy klek-, por. klekotać, klek ‘bocian’.

Inną potencjalną podstawą, interesujących Ciebie nazwisk (i form pochodnych), może stanowić także rzeczownik „Klekotka, rodzaj podłużnego dzwonka drewnianego (sosnowego, dębowego lub olszowego), przywiązywanego na sznurku u szyi tych krów i wołów, które, pasąc się w lesie, nie pilnują się stada. Klekotką nazywają niektórzy niewłaściwie grzechotkę lub trajkotkę. Wujek w XVI w. pisze: „W wielki piątek nic u nas nie słychać, okrom niewdzięcznego głosu rzegotek i klekotek.” W Krescencjuszu, w tymże wieku, czytamy: „Ptaki zapłaszaj klekotkami albo kołatkami.” (Ob. Grzechotka t. II, str. 219 w niniejszej Enc)” (zob. Zygmunt Gloger, Encyklopedia staropolska).

Łączę serdeczne pozdrowienia –
Lidia
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
klisowska



Dołączył: 29 Lut 2008
Posty: 202

PostWysłany: Nie Paź 03, 2010 8:58 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wielkie dzięki Lidio - za jak zawsze - profesjonalne podpowiedzi. Jestem przekonana, że nazwisko zostało przekręcone, ale nie umiem wymyślić, co było inspiracją. Jest jeszcze jeden wątek, o którym myślę - sąsiednia wieś Klicko. Może to tylko przypadkowe podobieństwo brzmienia, a może coś w tym jest.
Tyle spraw nieoczekiwanie się wyjaśniło, że nie zdziwię się, kiedy i ta się wyjaśni Smile
Pozdrawiam wszystkich Państwa serdecznie,
Katarzyna Lisowska
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
klisowska



Dołączył: 29 Lut 2008
Posty: 202

PostWysłany: Pon Paź 03, 2011 7:26 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Z radością donoszę, że po 15 latach odnalazłam zagubioną (na strychu po przeprowadzce Rodziców) metrykę chrztu mojej Babci Marii (Marianny) z Partyków Kamińskiej. No i niczego mi to nie ułatwia, bo mam kolejną wersję pisowni nazwiska pra-prababci. Tym razem: Maria(nna) Klekotarz
I dalej jest to nazwisko, o którym nigdy nie słyszałam
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum komarno.forumoteka.pl Strona Główna -> Komarno i okolice Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum