Forum komarno.forumoteka.pl Strona Główna komarno.forumoteka.pl
Opis Twojego forum
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Filmik - kościół w Komarnie

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum komarno.forumoteka.pl Strona Główna -> Komarno i okolice
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
klisowska



Dołączył: 29 Lut 2008
Posty: 202

PostWysłany: Pon Lis 17, 2008 1:17 pm    Temat postu: Filmik - kościół w Komarnie Odpowiedz z cytatem

Znalazłam w sieci filmik z 2003 r. pokazujący kościół w Komarnie oraz jedno ujęcie Rynku: http://www.brozbar25.webpark.pl/film/komarno.html
Niestety, komentarz do filmu jest dość niefortunny.

A więc podaję kilka podstawowych informacji o tej światyni:
Kościół parafialny p.w. Narodzenia Najświętszej Marii Panny z roku 1656-58, usytuowany jest przy wschodniej pierzei rynku, równolegle do drogi do Sambora. Orientowany, murowany z cegły, tynkowany, na podmurowaniu z ciosów kamiennych, z elementami architektonicznymi i dekoracyjnymi wykutymi z kamienia. Pod prezbiterium niedostępna krypta. Chór muzyczny murowany, wsparty na sześciobocznych kolumnach w typie doryckim. Fasada nieznacznie szersza od nawy. Fryz belkowania przepruty otworami strzelniczymi. Tablica z herbem własnym Ostrorogów. W niszach rzeźby kamienne św. Paweł i św. Andrzej, św. Jan i św. Piotr, Matka Boska z Dzieciątkiem, św. Mikołaj i św. Stanisław.

W miejsce pierwotnej świątyni, może wzniesionej przez Ottona Chodeckiego, uszkodzonej przypuszczalnie w latach 1920-21, podczaszy koronny Mikołaj Ostroróg ufundował nowy murowany kościół. Wzniesiono go wg. planów sporządzonych zapewne w 1643 r. przez lwowskiego architekta Wojciecha Kapinosa, a budową kierował miejscowy proboszcz, ks. Florian Lewin. Materiały miały pochodzić z pobliskiego kamieniołomu w Weryniu. Prace zakończono w 1658 r., 8 X tego roku konsekracji dokonał abp Jan Tarnowski, metropolita lwowski.

Zamknięcie kościoła przez władze sowieckie nastąpiło w czerwcu 1946 r. z chwilą wysiedlenia parafian oraz księży - proboszcza kanonika Mariana Czecha (zm. 1947) i wikarego Franciszka Wołczańskiego. wyjeżdżajacy zabrali część wyposażenia kościoła, w tym obraz Matki Boskiej z ołtarza głównego, który znajduje się obecnie w kościele filialnym pw. św. Marcina w Nowolesiu koło Strzelina.

Kościół w Komarnie był użytkowany jako magazyn i ulegał stopniowej dewastacji. Niszczone było również pozostawione na miejscu wyposażenie. Jedynie kilka rzeźb zabezpieczono w Lwowskiej Galerii Sztuki (oddział w Olesku). W 1992 po ponownej rejestracji parafii rz.-kat., władze przekazały jej kościół. Wkrótce jednak nową decyzją władz światynię przekazano parafii grekokatolickiej.

Informacje pochodzą z książki Kościoły i klasztory rzymskokatolickie dawnego województwa ruskiego, tom 7, Kraków 1999, wyd. Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum komarno.forumoteka.pl Strona Główna -> Komarno i okolice Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum