Forum komarno.forumoteka.pl Strona Główna komarno.forumoteka.pl
Opis Twojego forum
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Drużyna harcerska w Komarnie, ok. 1918 ?

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum komarno.forumoteka.pl Strona Główna -> Komarno i okolice
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
klisowska



Dołączył: 29 Lut 2008
Posty: 202

PostWysłany: Wto Wrz 21, 2010 5:58 pm    Temat postu: Drużyna harcerska w Komarnie, ok. 1918 ? Odpowiedz z cytatem

Proszę Państwa,
Po raz pierwszy spotkałam się z zapytaniem o drużynę harcerską działającą w okolicach Chłóp/Komarna po I wojnie.

Czy ktoś ma jakieś informacje na ten temat?

Poniżej wklejam list od Pana Hołdanowicza z zapytaniem w tej sprawie.
Pozdrawiam,
Katarzyna Lisowska

Szanowna Pani!

Czy przypadkiem ma Pani informacje o działającej ok. 1918 w rejonie Chłopów/Komarna drużynie harcerskiej? Mój dziadek należał wówczas do drużyny (jest zdjęcie bodaj z 1918) a mieszkał wówczas – mając lat 12 – właśnie w majątku w Chłopach, gdzie Jego Ojciec a mój Pradziadek pracował jako jeden z głównych mechaników w majątku. Poniżej wyjątek z życiorysu mego dziadka:

[…] Ojciec, jako mechanik- maszynista zmieniał kilkakrotnie miejsce pracy w majątkach ziemskich. Rodzina kilka lat mieszkała w Darachowie, pow. Trembowla, gdzie w 1912 r. Ewaryst rozpoczął naukę w szkole powszechnej.

Następnie uczęszczał do szkoły w Kobyłowłokach (pow. Janów), potem od 1913 r. do Jagielnicy, pow. Czortków, gdzie jego ojciec objął stanowisko naczelnego mechanika klucza majątków hr. Karola Lanckorońskiego. Po wybuchu pierwszej wojny światowej ojciec został powołany do armii austriackiej, a matka pozostała wraz z trzema synami w majątku hrabiego Lanckorońskiego - Nagórzance koło Jagielnicy.

W latach 1915- 1916 uczył się w domu materiału z drugiej i trzeciej klasy szkoły powszechnej, potem złożyłem egzamin w szkole powszechnej w Jagielnicy. W 1917 po opuszczeniu tych terenów przez Rosjan oraz powrocie ojca z wojny rodzina przeniosła się do majątku hrabiego Lanckorońskiego w Chłopach, pow. Rudki, gdzie E. Hołdanowicz ukończył IV, V i VI klasę szkoły powszechnej, a materiał z siódmej przerobił prywatnie. […]

Być może w Pani materiałach zachowały się jakieś przekazy.

Z poważaniem,

Grzegorz Hołdanowicz


Dodane po 3 godzinach 7 minutach:

Pan Hołdanowicz przesłał mi zdjęcie:
"Mój dziadek Ewaryst Hołdanowicz - drugi z lewej na górze w kapeluszu. Ale może ktoś jeszcze się rozpozna???"
kontakt: Grzegorz.holdanowicz@gmail.com



Dedykacja brzmi: Kochanemu druhowi I drużyna w Komarnie. Podpis: J. Harasymów

Wiemy z wcześniejszych postów na forum, że mieszkał w Komarnie znany twórca szarad i poeta Kazimierz Harasymów [Harasymowicz], ur. w 1907 w Komarnie, zm. 1950 w Strzyżowie.
Stryj poety Jerzego Harasymowicza. Ojciec poety, rotmistrz Franciszek Harasymów był starszym bratem Kazimierza. Dwa lata studiował prawo. Mieszkał w Domu Polskim [działał w nim "Sokół', "Strzelec" ?]. Ożenił się w 1942 r., jego syn Zbigniew urodził się w 1944 r. Był inwalidą [zesztywnienie kręgosłupa i stawów kolanowych]. Pisał szarady. Był ich czołowym autorem lat 1938-1939. Drukował je m.in. w "Rozrywce"i "Morzu".

Siostra mojej Babci, Bronisława Partyka, nauczycielka w Chłopach, ur. 1899, przyjaźniła się z Milą Harasymów
http://komarno.mojeforum.net/temat-vt8.html?highlight=harasym%F3w
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
klisowska



Dołączył: 29 Lut 2008
Posty: 202

PostWysłany: Sro Paź 06, 2010 9:14 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam,
nieoczekiwanie uzyskałam fachową pomoc w temacie harcerstwa w woj. Lwowskim. A wszystko dzięki dr Joannie Januszewskiej-Jurkiewicz, historykowi z wykształcenia i jednej z założycielek niedawno powstałego Stowarzyszenia Przyjaciół Harcerstwa Ziemi Gliwickiej (do którego i ja należę Smile. Pani Joanna jest autorką strony poświeconej harcerstwu w Gliwicach http://gliwickie-harcerstwo.wikispaces.com/ A także, jak się okazuje, wiedziała gdzie szukać informacji o drużynie z Komarna (zamieszczam jej uwagi poniżej). Może z czasem dowiemy się więcej.
Pozdrawiam,
Katarzyna Lisowska

z listu dr Joanny Januszewskie-Jurkiewicz:
Co do drużyny w Komarnie (świetne zdjęcie!), niestety, na razie trudno o więcej szczegółów niż te skromne informacje, które Irena Kozimala umieściła w swojej książce: Lwowska Chorągiew Harcerzy w latach 1921-1939, Przemyśl 2007. (Autorka oparła ją na kwerendzie w Archiwum Akt Nowych, w archiwach lwowskich i prasie harcerskiej)
s. 215: I Drużyna Harcerzy im. Romualda Traugutta w Komarnie. Powstała prawdopodobnie jesienią 1919 r. W 1921 r drużyna nie prowadziła działalności. Odrodziła się na nowo w 1927 r. Po 1928 r. drużyna przerwała pracę.

Ta notatka została oparta na wykazach i sprawozdaniach przechowywanych w zespole: ZHP w AAN. Z pewnością mogą być pewne różnice między tym, co trafiało do statystyk i sprawozdań na szczeblu centralnym, a tym, co działo się w niewielkich ośrodkach (tym bardziej, że drużyny z powiatu lwowskiego w początkowym okresie były samodzielnymi jednostkami, podporządkowanymi bezpośrednio chorągwi, później podporządkowano je hufcowi lwowskiemu, a w 2. poł. lat 30. powstał hufiec podlwowski). O nikłym przepływie informacji świadczy choćby brak nazwiska drużynowego czy opiekuna drużyny, danych o jej liczebności, a zwykle autorka takie informacje umieszcza w części szczegółowej, poświęconej poszczególnym jednostkom.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Ho?danowicz
Gość





PostWysłany: Pon Kwi 18, 2011 12:38 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dziękuję serdecznie, dawno nie zaglądałem na tę stronę. Z dh. Ireną Kozimalą mam osobisty kontakt Smile Żadnych nowych wieści o Hołdanowiczach w Komarnie?
Powrót do góry
klisowska



Dołączył: 29 Lut 2008
Posty: 202

PostWysłany: Pon Kwi 18, 2011 9:01 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam,
niestety, nic więcej na razie się nie dowiedzieliśmy.
Pozdrawiam serdecznie,
Katarzyna Lisowska
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
rudawy



Dołączył: 11 Mar 2013
Posty: 11

PostWysłany: Pon Mar 11, 2013 9:46 pm    Temat postu: Harasymowicz Odpowiedz z cytatem

Szanowni Państwo,

Jestem doktorantem Uniwersytetu Wrocławskiego. Piszę pracę o życiu i twórczości Jerzego Harasymowicza. W czasie zbierania materiałów do swojej dysertacji dotarłem również do Komarna, gdzie Jerzy razem ze swoją mamą Danutą Ireną z Grzelewskich spędził kilka lat podczas wojny. Przyszły poeta uczęszczał także do tamtejszej szkoły.

Ojciec poety był zawodowym oficerem i miał na imię Stanisław, a nie jak zostało podane wyżej - Franciszek. Podpis pod zdjęciem "J. Harasymów", to zapewne Józef Harasymów, czyli najstarszy z braci Harasymowowów (Stanisław, ojciec poety oraz Kazimierz zmienili formę nazwiska na "Harasymowicz" w 1947 r.). Józef był także dyrektorem szkoły, a jego żona Antonina, o której czytałem również na tym forum nauczycielką. Zajmowali zresztą wraz z synem Stanisławem przyszkolne mieszkanie.

O drużynie harcerskiej w Komarnie ojciec Jerzego Harasymowicza, Stanisław, napisał krótki artykuł „Ruch harcerski w Komarnie” do czasopisma "Skaut" z 20. 10. 1937 r., nr 13, s. 29-30. Skan tego tekstu zamieszczam poniżej. Mam też kilka zdjęć zrobionych w Komarnie, m.in. wspominany Dom Polski, w którym mieszkał Kazimierz Harasymów, parę ujęć cmentarza oraz szkoły, a także relację Stanisława Harasymowowa z walk w Komarnie podczas I Wojny Światowej, kiedy to ojciec poety dowodził obroną miasteczka. Jeśli byliby Państwo zainteresowani tymi materiałami, to proszę o kontakt. Sam chętnie dowiedziałbym się więcej na temat wierszy i szarad Kazimierza Harasymowicza. Czy ktoś z Państwa ma dostęp publikacji jego twórczości?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
rudawy



Dołączył: 11 Mar 2013
Posty: 11

PostWysłany: Pon Mar 11, 2013 9:48 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Stanisław Harasymów, „Ruch harcerski w Komarnie”, Skaut, 20. 10. 1937 r., nr 13, s. 29-30.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
rudawy



Dołączył: 11 Mar 2013
Posty: 11

PostWysłany: Pon Mar 11, 2013 9:51 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Byłbym również bardzo wdzięczny za udostępnienie załączonego wyżej zdjęcia drużyny harcerskiej, najlepiej w lepszej rozdzielczości.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
klisowska



Dołączył: 29 Lut 2008
Posty: 202

PostWysłany: Czw Mar 21, 2013 10:44 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam serdecznie na forum i dziękuję za ciekawe informacje i nowe materiały. Proszę o kontakt na klisowska@gmail.com
Pozdrawiam,
Katarzyna Lisowska
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum komarno.forumoteka.pl Strona Główna -> Komarno i okolice Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum