Forum komarno.forumoteka.pl Strona Główna komarno.forumoteka.pl
Opis Twojego forum
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Rozbicie ruchu oporu (ZWZ?) w Komarnie przez NKWD, 1939/1940

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum komarno.forumoteka.pl Strona Główna -> Komarno i okolice
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
klisowska



Dołączył: 29 Lut 2008
Posty: 202

PostWysłany: Nie Lis 16, 2008 9:12 pm    Temat postu: Rozbicie ruchu oporu (ZWZ?) w Komarnie przez NKWD, 1939/1940 Odpowiedz z cytatem

Dwa lata temu dostałam taki list i wówczas nie potrafiłam autorowi odpowiedzieć na jego pytanie. Dzisiaj, niespodziewanie, wiele rzeczy się wyjaśniło (o tym dalej)
Witam!
Właśnie jestem po lekturze Pani opowiadania o wyprawie do Komarna ( http://www.bialykosciol.pl/2006/10/podr-do-korzeni.html ). Rodzina mojego dziadka pochodzi z Sambora. Wojna zastała dziadka na stanowisku kierownika szkoły w Buczałach koło Komarna. Dziadek nazywał się Kazimierz Strzelecki. W tej szkole uczyła również moja babcia Janina Strzelecka, z domu Kalita urodzona w Nowej Soli. W Buczałach urodził się mój ojciec. Ochrzczony był w kościele w Komarnie. Dziadka pewnej nocy aresztowało NKWD. Chodziło o jakąś konspirację, ale nawet babcia nie wiedziała dokładnie o jaką. Tej nocy aresztowano wielu nauczycieli i księży z regionu. Może Pani wie coś na temat tych aresztowań? Babcia jeszcze raz widziała dziadka na terenie więzienia NKWD we Lwowie, później uciekła w głąb Polski przed nadejściem frontu. Ojciec został wywieziony do Kazachstanu. Po układzie Sikorski-Majski wstąpił do armii Andersa i w Uzbekistanie zmarł na tyfus. Nie znam jednak losów jego braci: Marcina, Andrzeja, Tomasza i Franciszka.
Pozdrowienia,
Krzysztof Strzelecki


Całkiem niedawno odezwał się do mnie pan dr Stanisław Laskowski ( http://www.lokietrz.pl/old/znani_absolwenci/dr_s_laskowski/dr_s_laskowski.htm ), który pochodzi z Komarna, a którego Ojciec został aresztowany w 1939 r. i później zamęczony przez NKWD. Pan Laskowski przez wiele lat szukał dokumentów źródłowych i dochodził prawdy o tych wydarzeniach.
Jego odkrycia i ustalenia mogą być ważne dla wielu osób, spośród których znam dotąd (korespondencyjnie) p. Strzeleckiego a także p. Katafias, krewną Fabiana Szajnowskiego.

Oto, co pisze Pan Stanisław Laskowski:
"Mam przed sobą plik dokumentów sowieckiego procesu karnego mojego Ojca i towarzyszy - członków antysowieckiego ruchu oporu w Komarnie. Dokumenty te znajdują się w IPN pod sygnaturą UI/570/F. Wyrokiem tego "sądu" - w wykonaniu Sądu Obwodowego w Drohobyczu - z dnia 17.12.1940 r. skazano :
- Juliana Woźnego, Andrzeja Utryskę, Piotra Garnowskiego, Grzegorza Komarnowskiego i Józefa Kutę, na 8 lat i konfiskatę mienia,
- Kazimierza Biliniewicza: na 10 lat i konfiskatę mienia;
- Franciszka Chmiela, Ryszarda Laskowskiego (mojego Ojca) oraz Fabiana Szajnowskiego na karę śmierci przez rozstrzelanie, a także na i konfiskatę mienia.

Andrzej Utrysko (wówczas emerytowany pułkownik polskich wojsk pancernych) mówił mi w Sopocie przed kilku laty, że była to typowa dla Sowieckiego Związku parodia procesu karnego, bez możliwości rzetelnej obrony. Natomiast linia obrony przyjęta przez mojego Ojca i towarzyszy polegała - wciąż według będącego w moim posiadaniu tekstu sowieckiego aktu oskarżenia - na twierdzeniu, że celem ich organizacji było zapewnienie w Komarnie bezpieczeństwa , gdy miasto to opuszczą sowieckie władze.
Mam nadzieję, że informacje te zainteresują zarówno Panią jak i szersze środowisko związane z Komarnem."


A to fragment listu z 1989 r. od pana Andrzeja Utrysko, sąsiada i znajomego z Komarna, do Jana Laskowskiego (brata Stanisława):
„W grudniu 1939 r. w Komarnie został zorganizowany ZWZ, którego Twój Ojciec był jednym z współzałożycieli. Oprócz Ojca, współorganizatorami byli p. Chmiel, nacz. Poczty, p. Woźniak, ojciec Romka, p. Strzelecki, nauczyciel z Buczał i Fabian Szajnowski of. Rez., którego nie znasz. Ja i czterech innych tj. Romek i Tadek Kuta, Grześ Komorowski i Piotruś Garnowski zostaliśmy zwerbowani i zaprzysiężeni przez tego ostatniego i wkrótce po nich aresztowani.”

Pan dr Stanisław Laskowski opisał te wydarzenia w swojej autobiograficznej książce. Tak pisze o swoim ojcu, Ryszardzie Laskowskim:




Tutaj możecie Państwo przeczytać fragment opisu zsyłki do Kazachstanu, która stała się udziałem Rodziny Laskowskich po aresztowaniu ojca, Ryszarda Laskowskiego http://www.lokietrz.pl/old/znani_absolwenci/dr_s_laskowski/zsylka.htm
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
klisowska



Dołączył: 29 Lut 2008
Posty: 202

PostWysłany: Sob Sty 10, 2009 4:04 pm    Temat postu: Dramat antysowieckiego ruchu oporu w Komarnie. Odpowiedz z cytatem

Należy się Państwu pewne sprostowanie. Początkowo zatytułowałam ten wątek "rozbicie ZWZ w Komarnie", ale okazuje się, że nie ma pewności, czy struktury antysowieckiego ruchu oporu w Komarnie należały do ZWZ czy do innej organizacji. Takie wyjaśnienia przesłał mi Pan Laskowski:

Witam.
Jestem przekonany, że u schyłku 1939 r. w Komarnie NKWD rozbiło nie ZWZ lecz organizację pod inną nazwą, ponieważ ZWZ powstało nieco później. Organizacja ruchu oporu w Komarnie, której mój Ojciec Ryszard Dąbrowa-Laskowski był współorganizatorem, była jedną z pierwszych tego typu patriotycznych przedsięwzięć na terenach sowieckiej okupacji, ale jeszcze nie był to ZWZ. Podejrzewam, że do jej likwidacji przez NKWD doszło wskutek zdrady we lwowskim dowództwie, gdzie sowieci mieli swoją wtyczkę.
Mam kopię dokumentacji sowieckiego "procesu" karnego w Drohobyczu członków tej organizacji. Jej dowódców, w tym Ojca, skazano w 1940 roku na śmierć.
Pozdrowienia,
Stanisław Laskowski
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum komarno.forumoteka.pl Strona Główna -> Komarno i okolice Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum