Forum komarno.forumoteka.pl Strona Główna komarno.forumoteka.pl
Opis Twojego forum
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Katarzyna Lisowska, GMO i różne inne różności

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum komarno.forumoteka.pl Strona Główna -> O nas, współczesnych komarniakach na emigracji
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
klisowskaDołączył: 29 Lut 2008
Posty: 202

PostWysłany: Wto Sty 18, 2011 10:13 pm    Temat postu: Katarzyna Lisowska, GMO i różne inne różności Odpowiedz z cytatem

Czasem, kiedy zaniedbuję Forum Komarno, to pewnie dlatego, że pochłaniają mnie działania na rzecz wprowadzenia w Polsce zakazu upraw GMO (genetycznie modyfikowanych organizmów). Zakazy takie obowiązują już m.in. we Francji i Niemczech, największych krajach rolniczych UE, a także w Szwajcarii, Luksemburgu, Grecji, we Włoszech, na Węgrzech i w Bułgarii. Polska czeka nie wiadomo na co, ulegając lobby amerykańskich koncernów agrobiznesowo-biotechnologicznych.

Już jutro, we środę 19.01.2011, będzie można zobaczyć film autorstwa francuskiej dziennikarki śledczej Marie Monique Robin pt. Świat według Monsanto. Program kuchnia.TV, środa 19.01.2011, godz 22.00

Jak ktoś nie ma tego programu, to film można znaleźć tutaj http://alterkino.org/?s=%C5%9Bwiat+wed%C5%82ug+monsanto

Zachęcam do oglądania, a przed seansem polecam moją recenzję książki pod tym samym tytułem http://www.doorg.info/2010/01/06/marie-monique-robin-swiat-wedlug-monsanto/


Ostatnio zmieniony przez klisowska dnia Sro Maj 11, 2011 8:21 pm, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
klisowskaDołączył: 29 Lut 2008
Posty: 202

PostWysłany: Sro Sty 26, 2011 7:37 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Polecam Państwu mój niedawny artykuł o naciskach amerykańskich na kraje, które nie akceptują technologii GMO w rolnictwie.

Wikileaks ujawnia prawdę o GMO
Katarzyna Lisowska
Depesze dyplomatyczne ujawnione przez Wikileaks dostarczają dowodów na to, czego intuicyjnie od dawna się domyślaliśmy:
kwestia GMO jest obiektem manipulacji i stałych nacisków ze strony USA. Dyplomaci amerykańscy na całym świecie przedstawiają
wprowadzanie genetycznie modyfikowanych upraw (GMO) jako strategiczny rządowy i komercyjny imperatyw.

Cały artykuł: http://www.doorg.info/2011/01/08/wikileaks-ujawnia-prawde-o-gmo-2/
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
klisowskaDołączył: 29 Lut 2008
Posty: 202

PostWysłany: Czw Sty 27, 2011 9:45 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

22.01.2011
22 tysiące osób przeszły ulicami Berlina protestując przeciwko genetycznie zmodyfikowanej żywności. W demonstracji wzięli udział także przedstawiciele polskich organizacji ekologicznych.

Manifestacja, organizowana pod hasłem "Mamy tego dość!" przeszła od dworca głównego w Berlinie pod Bramę Brandenburską. Na czele pochodu jechało 80 traktorów. Uczestnicy mieli tysiące zielonych balonów i transparenty z apelami o produkcję zdrowej żywności. Domagali się zmian w rolnictwie: poszanowania praw zwierząt oraz środowiska naturalnego.

całość: http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,99039,8989506,_Mamy_tego_dosc____Wielki_protest_w_Berlinie__tysiace.html#opinions
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
klisowskaDołączył: 29 Lut 2008
Posty: 202

PostWysłany: Sob Sty 29, 2011 10:44 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dla odmiany, napisałam taki artykuł:

Pies najlepszym przyjacielem człowieka – genetyczna odsłona

Stara prawda głosi: pies - najlepszym przyjacielem człowieka. Dziś to hasło nabiera nowego znaczenia.
Być może bowiem czworonożny pupil pomoże wkrótce odkryć genetyczne podłoże wielu chorób, które trapią jego pana.

całość tutaj: http://www.doorg.info/2011/01/29/pies-najlepszym-przyjacielem-czlowieka-%E2%80%93-genetyczna-odslona/
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
klisowskaDołączył: 29 Lut 2008
Posty: 202

PostWysłany: Wto Lut 01, 2011 9:40 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pół funta cukru i 4 łuty masła, czyli przepisy prababci

Z szuflady Babci* wygrzebałam pożółkły szkolny zeszyt. Na tylnej okładce widniała nieco zatarta mapa Polski – po bliższych oględzinach okazało się, że przedwojenna. Wewnątrz – znalazłam przepisy kuchenne – niewątpliwie – kuchni polskiej, choć brzmią one dzisiaj mocno egzotycznie.

całość tutaj: http://www.doorg.info/2011/02/01/pol-funta-cukru-i-4-luty-masla-czyli-przepisy-prababci/

To akurat nie są przepisy z Komarna, tylko raczej z Żółkwi, ale mnie one urzekają. Są jakby zapisem innego świata...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
klisowskaDołączył: 29 Lut 2008
Posty: 202

PostWysłany: Pon Lut 07, 2011 7:11 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Katarzyna Lisowska, 7.02.2011
Starcie Dawida z Goliatem, czyli naukowiec kontra lobby GMO

Gilles-Eric Séralini, francuski naukowiec, znany z publikacji na temat szkodliwości GMO dla zdrowia, wygrał proces o zniesławienie. Ten wyrok przywraca wiarę, że można skutecznie dochodzić sprawiedliwości, nawet gdy jest to starcie Dawida reprezentującego niezależną naukę z Goliatem korporacyjnych lobbystów.

całość: http://www.wiadomosci24.pl/artykul/starcie_dawida_z_goliatem_czyli_naukowiec_kontra_lobby_gmo_181119-1--1-d.html
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
klisowskaDołączył: 29 Lut 2008
Posty: 202

PostWysłany: Nie Mar 06, 2011 6:09 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Katarzyna Lisowska
Nowy, niebezpieczny patogen w uprawach GMO?


W lutym 2011 światowe media obiegła informacja o wykryciu nowego organizmu o morfologii mikroskopijnego grzyba (jest widoczny w mikroskopie elektronowym przy powiększeniu 36 000 x). Organizm ten ma występować w dużych stężeniach w produktach żywnościowych otrzymywanych z genetycznie modyfikowanych zbóż odmiany Roundup Ready (odpornych na herbicyd Roundup) i w żołądkach zwierząt gospodarskich karmionych paszą GMO. Jego występowanie jest wiązane z chorobami roślin uprawnych i zaburzeniami płodności zwierząt hodowlanych.

Informacje te nie były dotąd publikowane w żadnym periodyku naukowym. Pochodzą one z listu otwartego emerytowanego profesora Uniwersytetu Purdue z Indiany, koordynatora Komitetu Chorób i Patogenów (Emergent Diseases and Pathogens Committee) amerykańskiego Towarzystwa Fitopatologicznego.

całość: http://www.doorg.info/2011/03/06/nowy-niebezpieczny-patogen-w-uprawach-gmo/
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
klisowskaDołączył: 29 Lut 2008
Posty: 202

PostWysłany: Sro Kwi 13, 2011 9:06 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Szanowni Państwo,

zamieszczam tutaj informację o skierowanym do Premiera proteście przeciwko prywatyzacji jednego z niewielu już polskich przedsiębiorstw nasiennych.

Może się wydawać, że jest to problem błahy, lub że nas to w żaden sposób nie dotyczy. To mylne przekonanie! Centrale nasienne dysponują zasobami ziarna rodzimych odmian uprawnych, otrzymanych w wyniku lat selekcji i doskonale przystosowanych do naszych warunków klimatycznych i glebowych, odpornych na lokalne gatunki szkodników. To bogactwo może zostać zaprzepaszczone! Jestem przekonana, że ochrona rodzimego rynku nasion powinna być takim samym celem strategicznym naszych władz, jak bezpieczeństwo energetyczne.

Katarzyna Lisowska

LIST OTWARTY

Szanowny Panie Premierze,

Domagamy się natychmiastowego zatrzymania procesu prywatyzacji Kieleckiego Przedsiębiorstwa Nasiennego "Centrala Nasienna" w Kielcach.

Na świecie postępuje niebezpieczne zjawisko konsolidacji rynku ziarna siewnego i przejmowania kontroli nad handlem ziarnem przez wielkie multinarodowe korporacje. Stanowi to realne zagrożenie dla bezpieczeństwa żywnościowego narodów i dlatego strategicznym celem Polski powinna być bezwzględna ochrona rodzimego rynku nasion i niezależności naszego rolnictwa.

Prywatyzacja Kieleckiego Przedsiębiorstwa Nasiennego "Centrala Nasienna" w Kielcach to zaprzepaszczenie dorobku wielu lat pracy pokoleń polskich naukowców i rolników. Uzyskane przez nich różnorodne, wysokiej jakości odmiany roślin dostosowanych do naszych warunków klimatycznych i glebowych są skarbem narodowym, są bezcenną bazą materiału siewnego dla rolników, a dla konsumentów gwarancją dostępu do polskiej zdrowej i wysokiej jakości żywności, która cieszy się dobrą marką na rynku wspólnotowym. Prywatyzacja ta jest kolejnym zagrożeniem, które ogranicza szanse rozwoju gospodarczego Polski, szanse rozwoju rolnictwa oraz szanse ograniczenia bezrobocia na wsi i w przetwórstwie rolno spożywczym.

Sprzedając ten bezcenny skarb, jakim jest kolekcja rodzimych odmian uprawnych, tracimy ogromną pulę genową, w tym bardzo ważną bazę rodzimych roślin motylkowych, które są ważne dla hodowców zwierząt jak i dla jakości wytwarzanej żywności oraz jakości gleby.

"Cywilizacja ,która traci różnorodność swoich nasion i niszczy ziemię,
jest umierającą cywilizacją " Dominique Guillet "The seeds of Kokopelli”

Czy szacując wartość Kieleckiego Przedsiębiorstwa Nasiennego "Centrala Nasienna" w Kielcach wzięto pod uwagę straty jakie mogą wyniknąć z ograniczenia rolnikom dostępu do sprawdzonego, rodzimego materiału nasiennego?
Co oferuje Pan i Pana Rząd rolnikom w zamian i za jaka cenę?
Co oferuje Pan i Pana Rząd konsumentom?
Na ile wycenia Pan i Pana Rząd bezpieczeństwo żywieniowe Polaków?

Panie Premierze, Polska już straciła wiele rodzimych odmian uprawnych wskutek wcześniejszych prywatyzacji innych Przedsiębiorstw Nasiennych. Z krajowego rejestru wynika, że pozostało tylko 18% dawnego bogactwa odmian rzepaku, 23% odmian polskiej kukurydzy, 29% odmian buraka cukrowego …

Te nieliczne pozostałe jeszcze w rękach Polaków rodzime nasiona nie są własnością Rządu, ale są własnością przyszłych pokoleń, są naszym wspólnym dobrem, są dziedzictwem godnym szczególnej ochrony.

Rodzime nasiona są najcenniejszym skarbem i nie są na sprzedaż !!!

Prywatyzacja Kieleckiego Przedsiębiorstwa Nasiennego "Centrala Nasienna" w Kielcach jest zagrożeniem dla naszego rolnictwa i bezpieczeństwa żywnościowego Polski.

Panie Premierze, domagamy się podjęcia pilnych działań zapobiegawczych, które uchronią przed wyniszczeniem nasze rodzime rolnictwo i zwiększą bezpieczeństwo żywnościowe Polski. Żądamy wstrzymania procesu prywatyzacji Kieleckiego Przedsiębiorstwa Nasiennego „Centrala Nasienna”.

Z poważaniem

Anna Szmelcer,
prezes Stowarzyszenia „Polska Wolna od GMO”


Do wiadomości:
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Minister Skarbu Państwa
Przewodniczący kół poselskich
media
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
klisowskaDołączył: 29 Lut 2008
Posty: 202

PostWysłany: Sro Maj 11, 2011 8:18 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Polecam artykuł (wywiad ze mną nt problematyki GMO), który ukazał się w czasopiśmie Dzikie Życie i został przedrukowany na portalu Gazeta.pl

GMO - lobbing, wiara i polityczna wola

Dzikie Życie 05/2011 2011-05-1

O tym czy GMO to "zbawcza technologia przyszłości" czy "dobry biznes" z dr hab. Katarzyną Lisowską rozmawia Grzegorz Bożek.

http://supermozg.gazeta.pl/supermozg/1,91628,9569172,GMO___lobbing__wiara_i_polityczna_wola.html
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
komarno
Site Admin


Dołączył: 29 Lut 2008
Posty: 30

PostWysłany: Pon Wrz 05, 2011 9:25 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wiele się działo w kwestii GMO ostatnio. Koalicja PO-PSL próbowała przepchnąć ustawę o nasiennictwie, która zawierała furtkę prawną dla upraw GMO. Pod wpływem nacisków społecznych prezydent Komorowski ustawę zawetował.

W tym czasie, portal Wikileaks ujawnił depesze amerykańskie wysyłane z ambasady w Warszawie, z których odczytujemy dramatyczny obraz lobbingu w naszych sferach rządowych, naukowych i w mediach

Tłumaczenie jednej z depesz można znaleźć tutaj:
http://www.doorg.info/2011/09/03/gmo-dyskretny-urok-naciskow/
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
klisowskaDołączył: 29 Lut 2008
Posty: 202

PostWysłany: Pon Paź 03, 2011 8:30 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tu można zobaczyć wywiad ze mną przeprowadzony przez red. Joannę Lichocką dla stacji Razem TV
http://razem.tv/filmy/-/ABC-GMO-albo-czy-rosliny-nas-zjedza-
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
komarno
Site Admin


Dołączył: 29 Lut 2008
Posty: 30

PostWysłany: Czw Paź 06, 2011 8:09 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tutaj z kolei moja polemika z artykułem opublikowanym w portalu Polityka.pl http://www.polityka.pl/nauka/natura/1519822,1,debata-o-gmo-polemika-od-dr-katarzyny-lisowskiej.read

Zachęcam Państwa do podpisania petycji, w której obywatele domagają się wprowadzenia w Polsce zakazu upraw roślin GMO (kukurydzy MON810 i ziemniaka Amflora) http://alert-box.org/petycja/rozporzadzenie-zakazujace-gmo/

Pozdrawiam,
Katarzyna Lisowska
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
stans?aw Lsowski
Gość

PostWysłany: Nie Gru 11, 2022 10:15 am    Temat postu: Informacja Odpowiedz z cytatem

Szanowna Pani,
Miło mi po latach zawitać na tym Forum, aby poinformować, ze niedawno ukazała się na rynku moja kolejna książka pod tytułem Konsul. Kontakt ze mną możliwy na facebooku oraz slaskowski81@gmail.com
Serdecznie Panią pozdrawiam
Stanisław Laskowski
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum komarno.forumoteka.pl Strona Główna -> O nas, współczesnych komarniakach na emigracji Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Szybka odpowiedź
Użytkownik:
Wynik działania: 5+3 =


 
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum