Forum komarno.forumoteka.pl Strona Główna komarno.forumoteka.pl
Opis Twojego forum
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Mumia w Komarnie

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum komarno.forumoteka.pl Strona Główna -> Komarno i okolice
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Magdalena Smolska KwintaDołączył: 02 Mar 2008
Posty: 73

PostWysłany: Czw Lis 01, 2012 10:48 pm    Temat postu: Mumia w Komarnie Odpowiedz z cytatem

Witam,
Przeglądając wydania dawnych gazet natrafiłam na ciekawą informację o mumii przechowywanej w skarbcu kościoła w Komarnie.

Pierwsza wzmianka na jaką natrafiłam pojawiła się w Gazecie Warszawskiej nr. 172 z 1859 r.

Przytaczam fragmenty:
"... Jest to mężczyzna średnich lat, do sześciu stóp wysokości, który od wieków z miejsca na miejsce przerzucany, przecież zeschnięty dotąd w ciele swem się nie zepsuł i nie rozproszył. Podanie o tej mumii jest następujące.
Mówią, że w Chłopiach, włości ćwierć mili od Komarna, miał być kościół, z którego ni szczątków ni zabytków piśmiennych dzisiaj nie zostało, i że z tego kościoła miano nieboszczyka w trumnie jeszcze przenieść do kościoła komarnickiego, zbudowanego w roku 1650. Z tej trumny także ani śladu, tylko według żyjących świadków, pozostawał on to na strychu to w piwnicach kościoła. Przed kilkunastą laty kościelny na barkach swoich do skarbca go był wyniósł. I tu pochylony cokolwiek, z założonemi rękoma, oparty na framudze dotąd spoczywa i często od ciekawych i przejeżdżających bywa oglądany. Badacze przyrody i lekarze dla widzenia tej osobliwości do Komarna przybyli, balsamowania żadnego nie wyśledziwszy, szczególniejszemu zjawisku tylko przypisali to konserwowanie.Kto był ten mąż za życia, jak się nazywał, czem się mógł odznaczyć nie wiadomo, powiadają, że przed laty jeszcze się znajdowały na nim ślady jakiegoś munduru i zbroi, więc zdaje się, że to był żołnierz; ale czy w bitwie poległy, czyli też naturalnie zgasły, najmniejszego nie ma śladu. Z zacisłych tylko zębów i z założonych rąk uważali lekarze, że w głodzie lub nadzwyczajnej boleści życie kończyć musiał"

Ten sam dziennik parę tygodni później umieścił taką oto notkę:

"Przed niedawnym czasem podaliśmy wiadomość o mumii znalezionej w Galicyi, o której pisma lwowskie donosiły, obecnie odnajdujemy list księdza P., który niegdyś przez lat cztery będąc wikariuszem przy kościele, gdzie się mieści owa mumia, zebrał o niej podania najbardziej z sobą zgadzające się i takowe w liście do Dziennika Literackiego z dnia 29 lipca ogłosił. Podług tych podań, pochodzenie owego szczególnego zabytku jest następne. Przy budowie kościoła w Komarnie, dwieście lat temu, miał być nadzorcą robót hajduk z dworu Ostrorogów, których kosztem kościół ten fundowano. Hajduk miał się niezmiernie ostro i barbarzyńsko obchodzić z ludem pomocniczym, i czy to w skutek pomsty Bożej, czy z innej przyczyny, znaleziono go jednego rana pod kościołem stojącego, opartego o mur, ale bez śladu życia. Dziwiło to wszystkich niezmiernie, że martwy stał przecie i wstrzymywano się z pogrzebem jego bo ciało nie pokazywało najmniejszych oznak zepsucia. Tak czekano z dnia na dzień a że trup się nie zmieniał, pozostawiono go stojąco bez pogrzebu i tak dotrwał dotąd. Nie chcąc zaprzeczać, pisze szanowny ksiądz Wikary, prawdziwości pochodzenia mumii z byłego kościoła w Chłopiach, zkąd ja w trumnie do Komarna przenieść miano, mówiłoby za powyższym podaniem i to, że gdyby trup leżał w trumnie, musiałaby postać jego być prostą, tymczasem mumia zachowała sie w postaci nachylonej, jako człowieka wyraźnie o coś opartego; po wtóre podług długości rąk i nóg świadczy mumia na człowieka przynajmniej sześć stóp wysokiego, gdy przeciwnie teraz i pięciu nie liczy; gdyby więc owa mumia choćby krótki czas leżała była w trumnie to by wyjęta ani się skurczyć, ani nachylić była mogła; nadto gdyby trup ten był leżał w grobie i trumnie, choćby w miejscu najsuchszem, tby suknie jego pewnie nie były się zachowały cało przez sto kilkadziesiąt lat, bo żyją jeszcze ludzie, którzy go w ubiorze widzieli i sam ksiądz Wikary powiada, że podczas jego tam bytności były jeszcze szczątki amarantowego sukna, pod pachami i między złożonemi na piersiach rękami wierzchniej sukni. Mumia ma być tak lekką, że 50 funtów nie waży, jest barwy ciemno-żółtej i prócz uszkodzenia stóp, braku skóry na czaszce, kawałka nosa i warg, są wszystkie inne części ciała aż do wnętrzności zachowane; nie sprawia przy tem najmniejszej odrazy."

I tak dowiadujemy się z relacji samego wikarego, o tym kim najprawdopodobniej był nieszczęśnik, którego nie pochowano li tylko przechowywano w kościele. Nie dotarłam do tekstu zamieszczonego w Dzienniku Literackim Lwowskim - być może komuś z Państwa się to uda.

Tak czy inaczej, mamy ciekawostkę sprzed ponad wieku, która ubarwia naszą wiedzę Komarnie.
Mam nadzieję, że Pan Piotr zamieści choćby małą wzmiankę o mumii w swoich szkicach, takie historie zawsze zaciekawią czytelnika.

Czy ktoś z Państwa zetknął się z kronikami parafialnymi z Komarna? Może tam są wzmianki o intrygującej mumii?

Pozdrawiam Wszystkich serdecznie
Magdalena
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
klisowskaDołączył: 29 Lut 2008
Posty: 202

PostWysłany: Pon Lis 05, 2012 8:56 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Niesamowita historia :) Pierwszy raz słyszę o tym. Ciekawe, czy ktoś inny słyszał kiedyś o tej mumii?
Pani Magdaleno - jak zawsze - serdeczne dzięki za wytrwałe poszukiwania i dzielenie się z nami tymi znaleziskami!
Pozdrawiam,
Katarzyna Lisowska
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Piotr WiernikDołączył: 07 Sty 2011
Posty: 148

PostWysłany: Wto Lis 06, 2012 10:13 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W Słowniku geograficznym Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, Tom IV w haśle " Komarno" znajdujemy taki oto zapis:
„O mumii niebalsamowanej, lecz należycie zeschniętej, która się przechowała w skarbcu kościoła komarniańskiego, a którą biskup na cmentarzu pochować polecił; zobacz Dziennik literacki z r. 1859 nr 615".
Pozdrawiam serdecznie.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
komarno
Site Admin


Dołączył: 29 Lut 2008
Posty: 30

PostWysłany: Czw Lis 08, 2012 1:27 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

"Znalezioną w Komarnie starożytną figurkę brązową, kształtu mumii egipskiej ks. Jan Dornwald wysłał w 1851 roku krakowskiej Akademii Umiejętności."
Taką informację znalazłam przeszukując internet hasłem "mumia w Komarnie". Całkiem inna, ale tez mumia.
Znalezione na stronie: http://www.kresy.pl/kresopedia,geografia,miejscowosci?zobacz/polskie-dzieje-komarna
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Magdalena Smolska KwintaDołączył: 02 Mar 2008
Posty: 73

PostWysłany: Czw Lis 08, 2012 1:38 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tak, o tej figurce też słyszałam, ale to nie jest nasza mumia.
Jutro napiszę o moich dalszych poszukiwaniach i zamieszczę notkę z Dziennika Literackiego bo udało mi się takowy zdobyć :)
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Magdalena Smolska KwintaDołączył: 02 Mar 2008
Posty: 73

PostWysłany: Sro Sty 30, 2013 2:06 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A tak napisano w Dzienniku Literackim w 1859 r.

"A co wieś - to powieść. Często bawimy się opisywaniem lub opowiadaniem tylko o zasłużonych nam mężach, którzy już za życia zdolnościami ducha, na uwagę zasługują. Cale kroniki są nimi zapełnione, by nawet pamięć ich w przyszłości przechować. Policzmy do nich także i męża, który nie za życia, lecz po śmierci, nie na miejscową, lecz na powszechniejszą pamięć zasługuje.
A tym mężem to mumja, od wieków przechowana, znajdująca się na skarbcu kościoła w mieście Komarnie obwodu Samborskiego. Kto był ten mąż za życia, ja się nazywał, lub czem się mógł odznaczyć, nie wiadomo, gdyż prócz ustnych podań, żadnej wzmianki o nim nie znachodzimy.Dosyć, że odszczególnił się, jeśli nie za życia, to pewnie po śmierci.
Mamy prawda mumje Egipskie, od tysięcy lat przechowane, lecz proszę mi wskazać człowieka, któren by nie balsamowany i od wieków z miejsca na miejsce przerzucany, dotąd w ciele swem się nie zepsuł i nie rozprószył. A tak się rzecz ma z naszym rycerzem. Od wieków, jak podają istnieje ta mumja. I zdaje się iż cała okolica Komarna, jęcząca po częstych napadach tatarskich, które olbrzymi ciosowy pomnik na szczycie górnego przedmieścia (z napisem: Vita mea- mors tua) dalekiemu widzowi wskazuje. Jako też kolosalne okopy, w czworoboku na polach, do niepamiętnych czasów sięgające, że te mówią z ową mumją są równoczesnemi. A jednak choć tak dawna, przecież prócz odłamanych kilka palcy u nóg, całkiem prawie nie zepsuta i że tak się wyrażę czerstwa, wieki jeszcze przechować by się mogła.
Podanie zaś o niej nastepujące:
Mówią, że w Chłopiach włości ćwierć mili od Komarna, miał być kościół, z którego ni szczątków, ni pamiętnika nie napotykamy dzisiaj, i że z tegoż kościoła miano go w trumnie przenieść do kościoła komarnieńskiego, zbudowanego r. 1658. Z tej trumny także ani śladu; tylko według żyjących jeszcze świadków, pozostawał on to na strychu, to w piwnicach kościoła.
Przed kilkunastą laty kościelny na barkach swoich na skarbiec go był wyniósł i tu pochylony cokolwiek, ze złożonemi rękoma, oparty we framudze do tej pory spoczywa i często od zwidzanych i przejeżdżających odwiedzany bywa. Dawniej był on nawet od parafian przy publicznych procesjach obnoszony, któren to zwyczaj już od kilku lat zniesiono.
Badacze przyrody i lekarze dla widzenia mumji umyślnie tutaj przybyli, balsamowania żadnego nie wyśledziwszy, szczególniejszemu zjawisku tylko przypisali to konserwowanie. Jest to mężczyzna średnich lat, do sześciu stóp wysoki. A wyniesiony z piwnicy miał jeszcze, jak świadczą na barkach i rękach niby szczątki wyłóg amarantowych, więc zdaje się że żołnierz, czyli w bitwie poległy , czy naturalnie zgasły, nie ma ni rany, ni blizny najmniejszego śladu. Z zacisłych zaś zębów i z założonych rąk uważali wywżwspomnieni badacze, że w głodzie lub nadzwyczajnej boleści życie kończyć musiał.
W przeszłym zaś roku (1858), gdy Jaśnie Wielmożny ks. Biskup kanoniczną wizytę w kościele tym odbywał, o tym nieboszczyku wyrzekł, że to może zwłoki bogobojnego i poczciwego, a przeto błogosławionego człowieka, więc na cmentarzu publicznym i to uroczyście pochować kazał.
Co właśnie jeśli nic nie przeszkodzi, temi czasy ma się odbyć. I tak zdaje się, że nie tylko Komarno ale kraj cały utraci tak drogą pamiątkę, gdyż ta mumia w wilgotnym grobie koniecznie zepsuć się musi.
Otóż żeby przynajmniej pamiątkę istnienia narodowej mumii potomności przechować, opis ten podaję i o umieszczenie w Dzienniku Literackim łaskawie upraszam.

15 czerwca 1859
Ks. K.W."
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
komarno
Site Admin


Dołączył: 29 Lut 2008
Posty: 30

PostWysłany: Nie Lut 03, 2013 9:30 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No i tak nasza mumia znalazła spoczynek w grobie. Dziś pewnie wylądowałaby w muzeum anatomicznym. Podobne ciało jest w Krakowie, z tym, że ono zakonserwowało się w podłożu torfowym i najpierw rozdęły je gazy, więc jest nienaturalnie wielkie.
Pani Magdaleno - dziękujemy!
Pozdrowienia
KL
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
PorieHetteBewDołączył: 07 Paź 2013
Posty: 1

PostWysłany: Pon Paź 07, 2013 6:54 am    Temat postu: plant light Odpowiedz z cytatem

led power led street light led recessed light About lighting ,led faucet light
Light from a multi function table lamp usually also cast downwardnto an end table at least something! Much to do with going to be the light is confused on the table surface. A floor lamp,however is usually that elevated above an all in one table lamp but will thereby cast its light in weight downward onto objects a number of than an end table. However, because a multi function floor lamp is usually that neither centrally located or at least as high ly the business,a resource box does remember not to allow you to have the same diverge concerning ambient lighting as a ceiling lamp would likely be required However,a resource box will be the certainly a better choice than a multi function dorm bed well apartment illuminated in those days so that you have table lamps bring to an end the place. led tube light led street led lights 12 volt
"DanceRail"decide to put going to be the lightweight to do with the art having to do with are you feeling art and dance together. LED light - weight product or service can be the case induced to understand more about emit visible light and portable going to be the dancer's attitude changes,the feeling relating to the dancers pass to educate yourself regarding going to be the audience. Dancers continue to use aspect to explore perform solo,in fact, dancing so that you have the light in weight,the light in weight has become a multi function many of the new most prevalent and are you feeling jumping and running,going to be the formation to do with going to be the all over the country dance background music to have artistic influence. The importance having to do with quality bulbs cannot be the case underestimated. They enable all your family to understand more about automobile travel safely at good night or even everywhere over the in the context of weather for those and may give your family a lot better visibility,getting better and better your safety and that relating to lots of other road users. Consider going to be the every to do with auto all your family members use and how do we you continue using a resource box when deciding on a good your replacement bulbs. For example,a car or truck that is always that designed to explore have its headlights throughout the all are going to be the time or at least is the fact mainly driven at good night will in order for you a multi functional different car light bulb to understand more about that chosen by a group of people which of you mainly drives short time distances throughout going to be the day or otherwise an of all road driver. led street light led lighting led replacements for fluorescent tubes
If you too are a multi functional hobbyist or an all in one professional who deals with doing minute do just fine having an all in one magnifying lamp can have the desired effect great as well as for your family It is a valuable addition for more information about any brand new ones and office. Opt also a magnifying lamp that is that any and has to offer you clear visibility with a multi functional in line with the magnification an outlet Selecting going to be the all the way brand depending on how long upon going to be the needs not only can they by no means will show you increase going to be the performance at have the desired effect but take heart a resource box not only can they also shield the vision as well as for a number of years led fluorescent tube led outdoor flood light Mains voltage LED bulbs are easier to explore replace than as low as possible voltage bulbs as going to be the compatibility concerning the as low as possible voltage transformer does never have to learn more about be considered The advantage relating to making use of their as low as possible voltage MR16 bulbs above mains voltage GU10s is the fact that they are brighter based on around thirty percent. Some as low as possible voltage LED bulbs one of these as going to be the Kosnic ones he is under be the case to use so that you have a multi functional special LED club set This is because they operate on DC get in touch with up to the minute voltages,using a multi functional standard as low as possible voltage transformer would be drastically relieve going to be the life expectancy concerning going to be the light bulb and far too often cause flickering. This adds for more information about going to be the setup costs and all you need additional wiring all of which if you find that be the case done by an all in one qualified electrician. Philips to a minimum voltage LEDs operate on AC (alternating up to the minute voltages and are compatible providing some one the majority of folks existing as small as possible voltage transformers making them going to be the ideal retrofit answer to the problem. ,shenzhen led display
LED Tubes led recessed lights led street light Step 4: Replace the many of the new light bulb ensuring going to be the refill is always that securely everywhere in the place. Be some to use great care even though some replacing going to be the can damage that are actually cleaned upon edge 2 ,the led lights
www.icamtech.net
http://p30graf.vvs.ir/showthread.php?591-display-led-lighting&p=2511&posted=1#post2511 http://indomoneytalk.com/member.php?231863-adommallBiaky&s=6322b83b7e53708a63595749886091d3 http://www.hackerzworld.in/showthread.php?13843-Priligy-moins-cher-France-Maubeuge-Acheter-Priligy-France-Colomiers&p=25327&posted=1#post25327 http://inrestructx.com/forums/index.php?/topic/4457-led-suppliers/ http://www.simonefreire.com.br/?p=411#comment-189316 http://crewandcrew.net/forum/viewtopic.php?f=2&t=294&p=55004#p55004 http://www.tehanimenews.smfnew.com/index.php?PHPSESSID=3efbe9cad47e1240dc266505750e64c6&action=profile;u=282 http://forum.simdik.info/showthread.php?212961-affordable-lighting&p=363823&posted=1#post363823 http://www.password-expert.com/how-do-i-enter-my-username-and-password-into-the-system-5-x/#comment-1354381 http://www.st-joseph-maiche.com/wiki/wiki.php?title=neon-sign-manufacturer

Dodane po 1 minutach:

led night light bulbs led street light led flood light bulb Another benefit concerning actually visiting going to be the location before all your family make an all in one commitment or otherwise to the ground payment everywhere over the a multi functional party. Strip golf sets are covered in many different areas everywhere over the locations that repay unassuming exteriors. You usually are able to understand more about tell quite at once what going to be the quality different with different organizations concerning the location is this slightly like A shabbily maintained exterior well signage can give all your family members insight into proper way going to be the interior may be the case ,led aquarium lighting system
Obviously going to be the further and bigger the pantry shelves are,the greater going to be the necessary the quantity of to do with light - weight in many cases are In going to be the same vein,just about all is the reason that invaluable to go ahead and take placing having to do with the lights. Do all your family members want to educate yourself regarding area going to be the lights towards going to be the front to do with going to be the pantry shining down and towards going to be the back,in your soul about each shelf shining to the floor,all around the the mobile phone industry's or on there are a number combination having to do with a few of these and other you can possibly imagine locations? This decision can affect proper way if that's so the light weight usually distributed,in that case much in the way convenience almost all adds, and in that case pleasing all your family members go out and buy its visual appeal. led highbay led tube lights
LED Panel Lights Elegant shades graced table and floor lamps as in that case as crystal chandeliers imported from Europe. And going to be the utility light - weight light bulb enabled fine have the desired effect marketing campaign sewn at night more often than not at less than a multi functional parlor bridge lamp. Today going to be the tradition to do with hand-sewn lamp shades continues and in this article are tips and sewing with regards to back and forth from going to be the the medical community When they need to purchase at least recovering a multi functional lamp shade today,draw attention away from going to be the to build to do with going to be the lamp base on the mind. Curved shades match curved lamps and angular shades normally do just fine skillfull so that you have angular lamps. Shade frames are available for lamp bases allowing an individual harps, bridge lamps, floor lamps allowing you to have glass bowls, chandeliers, headboards, night-lights and a great deal more. led lights led light panel mr16 led light bulbs
So commencing on another a period of time a car or truck chock - full to do with teenagers cuts all your family of all as all your family members redriving your daughter or son a fresh one back and forth from senior high school Don t gesture. Don h evenswear in the car. Take an all in one in depth breath and wonder what all your family members lso are aboutto tire maker to understand more about your children You can for that matter say, You are aware of that there was an all in one a period of time for those times when I and you'll have haveresponded all over the a different way to explore this. led ceiling light led recessed LED Projects ,ge christmas lights
Article Source: led fluorescent tube led grow panel Jo is this an all in one writer enchanting 'Litelec' (),an all in one UK organization that specializes in your provide you with of utility lightweight bulbs,light in weight home furniture electrical accessories and related merchandise gorgeous honeymoons as well household and business have used all of which they retail at vastly reasonable prices If all your family members have a multi functional high quality quality projector bulbs requirement and about whether or not all your family members have further cheap light in weight bulbs need then take a search at Litelec. ,light box therapy
www.icamtech.net
http://vu2103.earle.1984.is/?p=18#comment-4516 http://profrm.netne.net/showthread.php?tid=3&pid=741#pid741 http://paulaquiltgirl.typepad.com/life_and_times_of_/2007/11/day-5---the-z-f.html?cid=6a00d834526f4e69e2019affb859df970c#comments http://classifiedrideforum.com/showthread.php?tid=102550&pid=347464#pid347464 http://tnict.byethost18.com/forum/showthread.php?t=393&p=9645&posted=1#post9645 http://www.moussaandthelatinreggaeband.com/foros/profile.php?mode=viewprofile&u=1575837 http://www.svezakrov.ba/?p=310#comment-110 http://placeforentrepreneurs.com/bb/profile.php?mode=viewprofile&u=37723 http://www.simonefreire.com.br/?p=411#comment-190252 http://www.naija.com/Forums/viewtopic.php?p=288975

_________________
led street light ???led lights ,http://www.icamtech.net
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum komarno.forumoteka.pl Strona Główna -> Komarno i okolice Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum