Forum komarno.forumoteka.pl Strona Główna komarno.forumoteka.pl
Opis Twojego forum
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Protest przeciwko nadaniu doktoratu h.c. Wiktorowi Juszczenc

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum komarno.forumoteka.pl Strona Główna -> Kresy współcześnie
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
klisowska



Dołączył: 29 Lut 2008
Posty: 202

PostWysłany: Pią Kwi 17, 2009 1:10 pm    Temat postu: Protest przeciwko nadaniu doktoratu h.c. Wiktorowi Juszczenc Odpowiedz z cytatem

Proszę Państwa,
poniżej zamieszczam fragmenty z listu otwartego zawierającego protest przeciwko nadaniu doktoratu honoris causa Wiktorowi Juszczence.
Można się podpisać pod tym apelem przesyłając swoją deklarację na adres mailowy ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego: prezes@albert.krakow.pl

Protest przeciwko nadaniu doktoratu h.c. Wiktorowi Juszczence
Warszawa, 16 kwietnia 2009 r.

List Otwarty


Na ręce Jego Magnificencji Księdza Profesora Doktora Habilitowanego Stanisława Wilka, Rektora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego a poprzez ręce Jego Magnificencji do całej Profesury i Studentów KUL

W marcu b.r. media podały informację o tym, że Katolicki Uniwersytet Lubelski, w związku z obchodami 440-lecia podpisania aktu Unii Lubelskiej, zamierza nadać doktoraty honoris causa pięciu prezydentom państw, których współczesne terytoria należały w przeszłości do I Rzeczypospolitej. Jednym z przywódców, którego ma spotkać ten zaszczyt, jest prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko.

W naszym najgłębszym przekonaniu, jest to poważny błąd, który - w przypadku realizacji zamierzeń - obdarzy niezasłużonym zaszczytem człowieka dającego wielokrotnie wyraz swoim daleko idącym sympatiom wobec ukraińskiego ruchu szowinistycznego spod znaku OUN-UPA, jak i korzystającego z politycznego poparcia działających współcześnie organizacji wprost odwołujących się do tradycji faszyzmu ukraińskiego. Błąd ten również, co być może jest najważniejszym aspektem całej sytuacji, położy się cieniem na reputacji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, instytucji tak zasłużonej dla sprawy polskiej, zwłaszcza zaś dla polskiej historii, dzierżącej wysoko sztandar prawdy także w czasach, kiedy historię tę zakłamywano z powodów ideologicznych.

Pod poniższym linkiem można przeczytać pełną treść listu
http://www.isakowicz.pl/index.php?page=news&kid=14&nid=38&PHPSESSID=b03a2faf99d677ca98238a850af66c88
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
stefaniszyn



Dołączył: 30 Maj 2008
Posty: 7

PostWysłany: Pon Kwi 20, 2009 4:06 pm    Temat postu: Poparłem Odpowiedz z cytatem

Ja podpisałem Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
klisowska



Dołączył: 29 Lut 2008
Posty: 202

PostWysłany: Wto Kwi 21, 2009 8:42 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja też podpisałam. Uważam, że pomysł doktoratu hc jest jakimś nieporozumieniem! Jestem za jak najlepszymi stosunkami polsko-ukraińskimi, ale te stosunki muszą sie opierać na uczciwych podstawach. Tymczasem Juszczenko gloryfikuje zbrodniarzy wojennych, a Polska, w imie dobrych stosunków, przymyka na to oko i jeszcze go chce uhonorować. Nie wiem, co się porobiło w głowach profesorów KUL?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
klisowska



Dołączył: 29 Lut 2008
Posty: 202

PostWysłany: Wto Kwi 28, 2009 9:29 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Aktualności:

Płk Jan Niewiński jedzie do rektora KUL
http://www.isakowicz.pl/index.php?page=news&kid=8&nid=1703

Czy KUL uszanuje głos ludu?
http://www.isakowicz.pl/index.php?page=news&kid=8&nid=1705

"Tego gestu (nadania doktoratu) nie można porównywać do np. listu biskupów polskich do niemieckich - komentuje plany KUL Szczepan Siekierka, przewodniczą-cy Stowarzyszenia Upamiętnienia Ofiar Ukraińskich Nacjonalistów. - Niemcy odcięli się od hitlerowców, a Juszczenko kontynuuje tradycję UPA - uważa."

"Nie występujemy przeciwko Ukraińcom, ale przeciw Juszczence, który swoim dekretem zrównał zbrodniarzy z ofiarami. Aby być godnym tego tytułu powinien potępić UPA i przeprosić Polaków oraz Ukraińców, których ta organizacja mordowała – twierdzi Jan Niewiński, przewodniczący Kresowego Ruchu Patriotycznego, który przybył z listem protestacyjnym podpisanym przez 1519 osób."

"Czy władze KUL wezma pod uwagę ów protest podpisany do dziś przez 2,5 tysiąca osób z całego świata (pozostałe podpisy spływają lawinowo)?

Wątpię, bo o wszystkim decyduje nie senat uczelni, ale abp Józef Życiński, wielki kancelerz uniwersytecki. A ten ostatni bardziej liczy się z tzw. poprawnością polityczną niż z zasadamii sprawiedliwości społecznej czy prawdy historycznej. Poza tym, od samego początku sciągnięcie na dzień 1 lipca do Lublina kilku prezydentów planowane było jako jego wielkie "show"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum komarno.forumoteka.pl Strona Główna -> Kresy współcześnie Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Szybka odpowiedź
Użytkownik:
Wynik działania: 3+3 =


 
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum