Forum komarno.forumoteka.pl Strona Główna komarno.forumoteka.pl
Opis Twojego forum
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Chłópskie Rody. Sadowscy, Borkowscy, Wajda i Grynienko

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum komarno.forumoteka.pl Strona Główna -> Komarno i okolice
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
gospel2



Dołączył: 01 Mar 2008
Posty: 16

PostWysłany: Sro Lut 16, 2011 9:08 am    Temat postu: Chłópskie Rody. Sadowscy, Borkowscy, Wajda i Grynienko Odpowiedz z cytatem

Sadowscy i Inni.

Sadowski Błażej&Franciszka Maziak. (moi Prapradziadkowie)
Przypuszczam, że Błażej urodził się ok. 1825-30 r. Rodzice nieznani.
Jeżeli moja Prababcia, Tekla Mihulka z Sadowskich, była Jego pierwszym dzieckiem, to można założyć, że ok 1850 r., Błażej poślubił Franciszkę Maziak. Rodzice Franciszki nieznani.

Dotychczas znane potomstwo Błażeja Sadowskiego&Franciszki Maziak:

Tekla Sadowska, ur. ok 1852 r., po mężu Mihułka oraz ur. mniej więcej w tym samym czasie (bliźnięta?) Jej siostra Barbara. Dalsze losy Basi nieznane.
Tekla poślubiła ok. 1879 r., wdowca po Julii Drozd, Wojciecha Mihułkę, mój Pradziadek.
Z trójki znanych mi potomków, przeżył tylko mój Dziadek, Maciej. Urodzeni w 1883 i 1887r., Piotr i Jan, zmarli wkrótce po urodzeniu. Zastanawiam się, czy Dziadek Maciej, nie miał wiecej rodzeństwa, którego potomkowie do dziś stąpają po ziemi dolnośląskiej.
Tekla zmarła w Nowy Rok 1892. Dziadek Maciej, miał wtedy 11 lat.

Maria Sadowska, c. Błażeja& Franciszki Maziak, siostra Tekli, przypuszczalnie urodzona ok. 1845-50 r.. Poślubiła przed 1869 r. (też przypuszczalnie) Antoniego Trojanowskiego.
Państwo Trojanowscy, zostali obdarzeni przynajmniej dwojgiem potomstwa; ur. w 186993 Tekla oraz ur. w 187191, syn Jan. Dalsze losy rodzeństwa nieznane. Antoni zamieszkiwał w domu nr 72. Nazwisk rodziców brak. Ale!
Pod tym samym nr.72, zamieszkiwał wraz z żoną Apolonią z Mihułków, c. Joachima i Franciszki Drozd, „inny”? Antoni Trojanowski. s. Teodora i Doroty Pieczonki.
Ponieważ pierwszy zanotowany potomek Antoniego i Apolonii; Leopold, rodzi się w 1874 r. (drugi Wojciech, w 1875 r.) to samo imię oraz nr domu,72, przypuszczam, że Antoni był mężem, Marii Sadowskiej, która najprawdopodobniej zmarła pomiędzy 1871-74 r. oraz synem, Teodora Trojanowskiego.

Sadowski Jan, s. Błażeja&Franciszki Maziak, brat Teklii, Barbary i Marii, ur. ok/ 1850-60 r.
Przypuszczalne lata zawarcia ślubu z Franciszką Stefanko, c. Kazimierza i Anastazji Fałat, 1870-80. Córka Katrzyna, ur. w 188755. Dalsze losy nieznane.

Sadowski Michał, przypuszczalnie bratkuzyn Błażeja. Ur. ok 1821 r.. Rodzice nieznani. Michał zawarł związek małżeński z Marianną z d. Mihułka, przypuszczalnie ok 1846-50 r.
W dostępnych dokumentach, jest zanotowany tylko Jego syn Jan. Michał zm.11-01-1875. Nr aktu, 9/1875.

Sadowski Jan, s. Michała& Marianny Mihułka, ur. ok 1850 r. i Joanna Stefanko, c.Tadeusza&Elżbiety Grynienko.
Dwoje potomstwa:
Ur. w 187687, Katarzyna oraz ur .w 188744, Piotr. Dalsze dzieje rodzeństwa nieznane. Należy zwrócić uwagę na 11-to letnię przerwę pomiędzy narodzinami Katarzyny i Piotra. W tym okresie mogło przyjść na świat o wiele więcej rodzeństwa. Niestety „chwilowy” brak dokumentów, nie pozwala na ustalenie, czy tak było na prawdę.

Sadowska Antonina. Rodzice nieznani. Najprawdopodobniej siostrakuzynka Błażeja lub Michała, Sadowskich.
Daty narodzin wnuków, wskazują przypuszczalny okres Jej urodznia ok 1820 r. Ok. 1845 r. poślubiła Antoniego Maziaka. Zanotowana trójka potomstwa:
Katarzyna Maziak
Michał Maziak
Jan Maziak
Katarzyna Maziak&Michał Rataj
oraz ich potomstwo:
Katarzyna, 186796
Tomasz,1871115
Franciszek,187673
Walenty, 187622
Marcin, 188292. Dalsze losy nieznane.

Michał Maziak&Ludwika Grynienko-ur. 189831 córka Maria. Zmarła w tym samym roku.
Michał był sąsiadem wcześniej wspomnianych par; Antoniego Trojanowskiego&Marii Sadowskiej oraz Antoniego Trojanowskiego&Apolonii Mihułka. Michał zamieszkiwał bowiem pod nr 71.

Bliskim sąsiadem brata Michała i Antoniego Trojanowskiego był trzeci wnuk Antoniego Maziaka&Antoniny Sadowskiej, Jan, który zamieszkiwał w domu pod nr 70.
Potomstwo Jana Maziaka&Teklii Stelmach, c. Sebastina& Marii Lawilak:
Maria, ur.188651 i Tomasz, ur. 188992. Dalsze losy rodzeństwa nieznane.

Sadowska Rozalia. Rodzice nieznani. Ale ponieważ urodziła się mniej więcej w tym samym czasie, kiedy urodzili się Błażej; Michał i Antonina, Sadowscy, zakładam podobne więzy rodzinne odowe.
Sadowska Rozalia&Jakub Mazur, śl. ok 1845-50.
Potomstwo: Jakub, Teresa i Stanisław Mazurowie.

Potomstwo syna Jakuba Mazura&ElżbietyHarhala, c. Szymona&Katarzyny Agaty? Maziak, dom 326.
Franciszka, 1870, zm. 190353
Apolonia, 187199,
Katarzyna, 197530,
Maria, ok.1868&Piotr Cygan, s. Jana&Marii Teneta,synowie;
Wawrzyn,
188919
Józef, 1891104

Potomstwo Teresy Mazur&Tomasza Swatka (rodzice Tomasza nieznani)
Józefa Swatek, 186759. Dalsze losy nieznane.

Stanisław Mazur&Franciszka Cygan i ich potomstwo:
Andrzej, 186784
Karolina, 186937
Katarzyna, 187026

Tekla Sadowska, starsza.
Podobnie jak Błażej; Michał; Antonina, Rozalia, ur. ok 1820 r. Najprawdopodobniej z tego samego rodu. Rodzice nieznani.
Tekla Sadowska&Wincenty Kasprzyczak (rodzice Wincentego nieznani)
Zamieszkały pod nr 296 syn, Wawrzyn Kasprzyczak&Katarzyna Mihułka, c. Benedtykta Marcina?&Marianny Drozd oraz ich potomstwo:
Maria, 186827
Piotr?, 187172
Franciszka, 187325
Leopold, 1875105
Józef, 187694
Ciekawostka! Siostra Katarzyny, Franciszka Mihułka, wydała się za Kacpra, też Mihułkę, s. Izydora&Anny Łoza, który był bratem mojego Pradziadka Wojciecha Michułki.

Mamy jeszcze na liście „Chłopy za chlebem”, Franciszka Sadowskiego, do którego udawał się Wojciech Pater. (nr 58 na tej liście) Niestety do tej pory nie udało mi się ustalić Jego losów.

Jeśli chodzi o Franciszkę (1885) c. Dominika, żonę Hiacyntego Kardasza- idąc za tradycją nadawania potomstwu imion po rodzicachkrewnych- jako przypuszczalnych rodziców, wskazałbym Jana Sadowskiego, (s. Błażeja) oraz Jego małżonkę, Franciszkę Stefanko. (c. Kazimierza) Zarówno przypuszczalna Babcia z Maziaków jak i przypuszczalna Matka, ze Stefanków, nosiły imię Franciszka. Ale jak do tej pory, są to tylko przypuszczenia.

Podsumowanie

Zgodnie z informacją zamieszczoną na...........
http://www.familysearch.org/eng/library/fhlcatalog/supermainframeset.asp?display=titlefilmnotes&columns=*,0,0&titleno=1648304&disp=Metrical+books++
Volume 618-2/2602 Births 1867-1903 (includes some certificates)
(Urodzenia 1867-1903 zawierają niektóre akty)
...........odczuwa się brak wielu wpisów. Stąd też jest b. trudno ustalić powiązania rodowe.
Niemniej jednak można założyć, że ród chłópskich Sadowskich nie należał do licznych.
Na przełomie XVIII-XIX w., ród Sadowskich w Chłópach był reprezentowany przez 1-3 rodziny, których członków z takich czy innych powodów jest „chwilowo” brak w dostępnych nam dokumentach (w szerokim tego słowa znaczeniu)

Jeśli chodzi o Franciszkę (1885) c. Dominika, żonę Hiacyntego Kardasza- idąc za tradycją nadawania potomstwu imion po rodzicachkrewnych- jako przypuszczalnych rodziców, wskazałbym Jana Sadowskiego, (s. Błażeja) oraz Jego małżonkę, Franciszkę Stefanko. (c. Kazimierza) Zarówno przypuszczalna Babcia z Maziaków jak i przypuszczalna Matka, ze Stefanków, nosiły imię Franciszka. Ale jak do tej pory, są to tylko przypuszczenia.

Mam nadzieję, że któregoś dnia te zaginione księgi ukażą się na światło dzienne. Wiele zależy od nas samych oraz naszych potrzeb. Apeluję o większą aktywność, specjalnie tych z Państwa, którzy mieszkają w pobliżu Dankowic oraz Przemyśla. Dotacja na jakiekolwiek potrzeby Kościoła, może wiele zdziałać.

A tym czasem serdecznie pozdrawiam.

Voyteck

Ps: powyższy wywód stał się możliwy tylko dzięki p. Łukaszowi Piaskowi, który dostarczył mi potrzebne materiały. Dziękuję.
Ps2: uwgi i korekty, b.mile widzane.

Witam ponownie,

Tak z rozpędu, dodałem jeszcze Borkowskich i Wajdów. Ale tym razem w tabelce excel, która jest dostępna na:
https://spreadsheets.google.com/ccc?key=0ApY7ieu_Xk1IdEdvUmZ6dHZwZzRDT0w0bC14UHAzWXc&hl=sv#gid=0

Ostatnio dodane:

Grynienko

https://spreadsheets.google.com/ccc?key=0ApY7ieu_Xk1IdHpTOFZDX19JeEduSkRLWWpOckJwZFE&hl=sv#gid=0
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
go??
Gość





PostWysłany: Czw Lut 17, 2011 8:11 pm    Temat postu: Sadowscy i inni Odpowiedz z cytatem

Dobry Duchu !!!
tego Forum Rolling Eyes
    Twoja praca ,Twój czas, Twój wywód godny podziwu i wielkiej uwagi.
    Ileż tutaj dociekań…to są godziny….doby…ślęczenia nad dokumentami.
    Wszystko…z myslą o innych , o poszukujących wiedzy
    Ukłony posyłam. Voytcu.
    Myślę że użytkownicy poszukujący wiedzy o mieszkańcach
    tamtych Chłopów znajdą każdy coś dla siebie i będą Tobie bardzo
    wdzięczni za tyle wiedzy i informacji

Tak na cito odnoszę się do wątku
Franciszki Sadowskiej.. żony Hiacynta Kardasza
Wiem od zawsze, że
jest Ona córką Dominika Sadowskiego i Katarzyny z domu Borkowskiej.

Wiem też już teraz że Rodzicami
Katarzyny Borkowskiej byli Józef i Elżbieta z d. Cygan , a
Dominka Sadowskiego rodzicami byli Michał Sadowski i Marianna z d. Mikułka
Dominik miał jeszcze dwóch synów Jana i Józefa
I nic tego nie zmieni.

Obecnie ten wątek jest czytelny i ma tyle informacji że wiedzę tę możemy już tylko pogłębiać .
Czekam, może odnajdzie się ktoś kto te osoby ma wpisane w swoich drzewach genealogicznych , kto zna , kto zechce dopisać historię w tym tmacie.
Pozdrawiam W
Laughing
Powrót do góry
gospel2



Dołączył: 01 Mar 2008
Posty: 16

PostWysłany: Pią Lut 18, 2011 12:46 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam,

Zawszeć to miło usłyszeć słowa otuchy. Dziekuję.
Niemniej jednak tym wypadku nie mogę wziąść kredytu, ponieważ te świetne wiadomościodkrycia, są wyłącznie Twoją zasługą. Gratuluję.
W zwązku z tym mam kilka pytań;
Z jakiego żródła pochodzą te informacje?
Czy istnieje możliwość otrzymania bardziej specyficznych danych, np:
dokładne daty, osoby występujące w tych wydarzeniach, nr. domu, aktu lub też skan dokumentu, o ile takowy jest dostępny?
Będę niezmiernie wdzięczny za dostarczenie czegokolwiek związanego z tym tematem.
Jednocześnie zwracam się do Państwa z prośbą o pomoc. Wspólnym trudem, możemy załatać niejedną dziurę w tych wykazach. Może jest warto?

Serdecznie pozdrawiam...........

V Very Happy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum komarno.forumoteka.pl Strona Główna -> Komarno i okolice Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum