Forum komarno.forumoteka.pl Strona Główna komarno.forumoteka.pl
Opis Twojego forum
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Rodzina Harasymowowów / Harasymowiczów

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum komarno.forumoteka.pl Strona Główna -> Komarno i okolice
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
rudawy



Dołączył: 11 Mar 2013
Posty: 11

PostWysłany: Nie Mar 24, 2013 10:14 pm    Temat postu: Rodzina Harasymowowów / Harasymowiczów Odpowiedz z cytatem

Szanowni Państwo,

Jak już w innych miejscach napomykałem, piszę pracę doktorską na temat życia i twórczości Jerzego Harasymowicza. Jego rodzina od strony ojca mieszkała w Komarnie. Nosiła jednak nazwisko Harasymów. Zmiany dokonał ojciec Jerzego - Stanisław, wraz ze swym bratem Kazimierzem w 1947 r. W rodzinie mówi się, że forma Harasymowicz była pierwotniejsza i stąd powrót do oryginalnego brzmienia. Nie ma na to jednak dowodów. Samo podanie Stanisława zniknęło z Rzeszowskiego Archiwum Miejskiego, o czym donosi notatka urzędnicza z 1953 r.

Szczególnie frapujący wydaje się wątek Józefa Harasymowowa, dziadka poety, o którym niewiele wiadomo. Imiona jego rodziców nie występują w aktach chrztu jego dzieci, chociaż imiona rodziców jego żony i owszem. Jerzy Harasymowicz i niektórzy członkowie rodziny podejrzewali, że dziadek Józef był Rusinem/Ukraińcem, a po jego śmierci babcia Karolina (Niemka z pochodzenia) ukrywała ten fakt, polonizując dzieci. Brak jest jednak jak dotąd twardych dowodów. Józef Harasymów zmarł w 1911 r., czyli 22 lata przed urodzeniem się Jerzego. Jego nagrobek na cmenatrzu polskim nie został odnaleziony. Jestem obecnie w trakcie rozmów z greckokatolickim księdzem, który pomoże mi ustalić czy Józef Harasymów nie został pochowany na cmentarzu greckokatolickim.

Gdyby ktoś z Państwa miał jakiekolwiek informacje, wspomnienia, fotografie związane z rodziną Harasymowowów/Harasymowiczów byłbym bardzo wdzięczny za podzielenie się. Sam postaram się w najbliższych dniach umieścić kilka informacji, dotąd wyszperanych przeze mnie.

Z góry dziękuję.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum komarno.forumoteka.pl Strona Główna -> Komarno i okolice Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum