Forum komarno.forumoteka.pl Strona Główna komarno.forumoteka.pl
Opis Twojego forum
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Bronisława Partyka i jej znajomi

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum komarno.forumoteka.pl Strona Główna -> Komarno i okolice
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
klisowska



Dołączył: 29 Lut 2008
Posty: 202

PostWysłany: Wto Mar 04, 2008 9:56 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wielkie podziękowania się należą mojej Cioci Broni (Bronisława Partyka, ur. 1899), po której odziedziczyłam spora kolekcję zdjęć i dokumentów - w większości podpisanych przez Nią na odwrocie. Podpisy wiele wyjaśniają, ale część z nich to swoiste zagadki.

To zdjęcie ma opis: Ja - Bronka i moje koleżanki - Walercia Piskorz i Miła Harasymów i kuzyn Edzio Partykiewicz w wojsku Hallera i Miecio Łobaziewicz - kolega i kuzyn. Poczatkowo wiedziałam jedynie, że Bronia siedzi po prawej. Dzięki Panu Theo Piskorzowi z Francji oraz jego kuzynowi, Michałowi Drużbackiemu z Warszawy udało się zidentyfikować Walerię - siedzi z lewej strony. Bronia i Waleria były równolatkami - ur. 1899. Obydwie też zmarły w 1986 roku, Bronia w Gliwicach, Waleria w Warszawie.
"Śledztwo" w sprawie "kuzyna Edzia Partykiewicza" opisałam w dziale LUDZIE - "Zagadka nazwiska Partyka/Partykiewicz". Okazało się, że kilka pokoleń wstecz dwaj bracia Partykiewicze zmienili nazwisko na Partyka, a trzeci - nie. Wciąż jednak ich potomkowie wiedzieli o swoim pokrewieństwie. Edward Partykiewicz - kuzyn Broni, został później księdzem. Drugi młodzieniec na zdjęciu to Miecio Łabaziewicz. Wciąż nie wiem, kto to był? Ta zagadka czeka na wyjaśnienie.



A to kolejne zdjęcie, zrobione w tym samym czasie (poznać to po strojach, dziewczyny zdjęły płaszcze, a Bronia i Waleria zamieniły się czapkami. Dziewczyna pośrodku musi być Miłą Harasymów. Dalej nie wiem, kim była i co ją łaczyło z Bronią?



Dodane po 10 minutach:

Na tym zdjęciu rozpoznaję tylko Bronię (druga z lewej). Pozostałe Panie to:
Janka Kuta
Halka Kuta
Miśka Kleszczyńska

Nie wiem nic o nich, ani nawet, która jest którą?
Zdjęcie zrobione zostało na ulicy w Komarnie. Widać krzywy bruk i słynne galicyjskie błoto...

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
klisowska



Dołączył: 29 Lut 2008
Posty: 202

PostWysłany: Sro Mar 05, 2008 10:21 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tu zamieszczam jeszcze jedno zdjęcie zbiorowe.
Nikogo oprócz Broni nie rozpoznaję. Bronia Partyka siedzi pośrodku w jasnym płaszczu (zdjęcie ma uszkodzenie na jej twarzy).
Dziewczyna na lewo jest bardzo podobna do mojej Babci, Marii Partyki (Kamińskiej), ale nie jestem pewna, czy to Ona.
Z kolei dziewczyna w jasnym kapeluszu to chyba Miła Harasymów,
ta sama co na zdjęciu z Edziem Partykiewiczem.

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
klisowska



Dołączył: 29 Lut 2008
Posty: 202

PostWysłany: Czw Kwi 03, 2008 11:07 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To zdjęcie, które przysłał mi Pan Drużbacki. Jest na nim Waleria Piskorz (pierwsza z lewej), Ciotka Pana Drużbackiego i koleżanka mojej Cioci Broni.
Pozostałe osoby to Agnieszka Siemaszkiewicz (zamężna Piskorz, matka Walerii), brat Józef, siostry Stefania (siedzi) i Marią.
Tak oto, w ponad 20 lat od śmierci Broni Partyki i Walerii Piskorz (obie zmarły w 1986 r.) spotkali się w internecie potomkowie tych dwóch komarniańskich rodzin.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
rudawy



Dołączył: 11 Mar 2013
Posty: 11

PostWysłany: Pon Mar 11, 2013 10:04 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Miła (Mila?) Harasmów to zapewne Emilia, ciotka poety Jerzego Harasymowicza (nazwisko zostało zmienione w 1947 r.), siostra jego ojca Stanisława - zawodowego wojskowego, a także Kazimierza - twórcy szarad, o którym na tym forum również pisano. Jeszcze przed wojną przeprowadziła się do miejscowości Rozdół (35 km na południowy-wschód od Komarna). Wyszła za Mieczysława Maćkówkę, a po wojnie zamieszkała w Dobrzechowie.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
rudawy



Dołączył: 11 Mar 2013
Posty: 11

PostWysłany: Pon Mar 11, 2013 10:10 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dla weryfikacji postaci Mili (Emilii) Harasymów załączam jej zdjęcie. Wydaje się, że to ta sama osoba.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
rudawy



Dołączył: 11 Mar 2013
Posty: 11

PostWysłany: Czw Mar 14, 2013 11:01 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Po konsultacji z rodziną Emilii Harasymów, doszliśmy do wniosku, że na dwóch pierwszych fotografiach występuje właśnie Emilia (Mila), natomiast na kolejnych raczej nie.

Dodane po 8 minutach:

Dla uzupełnienia informacji dodam jeszcze tylko, że Emilia urodziła się w roku 1900, a zm. w 1977.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
piotr78



Dołączył: 01 Sie 2016
Posty: 1

PostWysłany: Pon Sie 01, 2016 11:09 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam chcialbym sie zapytac czy Jan Partyka ur.ca1885 zm.1972 jest spokrewniony z panio Bronislawo?Nie posiadam prawie zadnych informacji, wiem tylko ze byl najprawdoponiej kupcem w Komarnie podczas wojny uciekli do Strzyzowa mial syna Zdzislawa i dwie corki z drugiego malzenstwa za jakiekolwiek informacje z gory dziekuje.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
jerzydom



Dołączył: 03 Sty 2017
Posty: 4

PostWysłany: Wto Sty 03, 2017 8:17 pm    Temat postu: Łabaziewicz Mieczysław Odpowiedz z cytatem




[/img]
Pierwsze zdjęcie wycinek ze zdjęcia Pani Klisowska. Następne zdjęcia to Łabaziewicz Mieczysław (zdjęcia powojenne 1950 -55r) urodzony 03.12.1900 r. w Komarnie brat Antoniego (4 zdjęcie ) synowie Michała i Katarzyny.
Trzecie zdjęcie od lewej Łabaziewicz Mieczysław s. Michała i Katarzyny, Łabaziewicz Antoni s. Michała i Katarzyny, Łabaziewicz Janusz s. Mieczysława i Wiery brat Wiesława, Łabaziewicz Lesław s. Mieczysława i Wiery.
Żyje tylko Łabaziewicz Lesław Profesor Akademi Medycznej w Poznaniu emeryt. Jest więcej czlonków rodziny z Komarna jak Łabaziewicz Julia, Łabaziewicz Władysław, Katarzyna Łabaziewicz z domu Sałaban. Wiera Janina z Zinczuków zona Mieczysława Łabaziewicza,którzy nie zyją
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
jerzydom



Dołączył: 03 Sty 2017
Posty: 4

PostWysłany: Wto Sty 03, 2017 8:21 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem


Łabaziewicz Antoni był kierownikiem elektrowni w Komarnie pierwszy od prawej
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
jerzydom



Dołączył: 03 Sty 2017
Posty: 4

PostWysłany: Wto Sty 03, 2017 8:30 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem


Łabaziewicz Władysław zginął w 1915 w Marianowiczach na Podlasiu. Był ułanem w Pierwszym Pułku Legionistów Beliny (Józefa Piułsudskiego). Sudent seminarium nauczycielskiego we Lwowie
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
jerzydom



Dołączył: 03 Sty 2017
Posty: 4

PostWysłany: Wto Sty 03, 2017 8:33 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem



Zmarła na grużlicę
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum komarno.forumoteka.pl Strona Główna -> Komarno i okolice Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum