Forum komarno.forumoteka.pl Strona Główna komarno.forumoteka.pl
Opis Twojego forum
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

witam (nazwiska Stefanko, Krzesaj, Pater, Rataj)
Idź do strony 1, 2  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum komarno.forumoteka.pl Strona Główna -> Komarno i okolice
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Antoni



Dołączył: 31 Maj 2010
Posty: 1

PostWysłany: Pon Maj 31, 2010 8:32 pm    Temat postu: witam (nazwiska Stefanko, Krzesaj, Pater, Rataj) Odpowiedz z cytatem

Moi rodzice pochodzą ze wsi Chłopy. Tato z rodziny Stefanko a mama Krzesaj. Znam dużo faktów z ich zycia w tamtych czasach i stronach. Interesuje mnie moja ciocia Janina Pater zd. Krzesaj która zmarła w tamtych stronach w roku 1946 oraz dziadek Krzesaj Franciszek zm. 1944r.
Pozdrawiam. Antoni
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Arkadiusz Stefaniszyn
Gość





PostWysłany: Pon Maj 31, 2010 9:15 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Panie Antoni
Proszę pisać, co Pan wie, jeżeli posiada Pan jakieś zdjęcia proszę je zamieścić.
A osobiście to wiem, że jedna z sióstr Macieja Rataja wyszła za mąż za Krzesaja, o ile się nie mylę rodzina mieszka w Warszawie.
Pozdrawiam
Arkadiusz Stefaniszyn
Powrót do góry
Basiarp@interia.pl
Gość





PostWysłany: Sob Gru 04, 2010 11:05 pm    Temat postu: Druga linia Macieja Rataja Odpowiedz z cytatem

Witam Barbara Rataj z Wrocławia (druga linia Macieja Rataja ). Moj ŚP TATUS Franciszek Rataj ( pierwsza linia Macieja Rataja ) . Wiecej szczegolow moge przekazac w chwili zainteresowania . Pozdrawiam Barbara Rataj moj nr 601 88 30 85
Powrót do góry
Arkadiusz Stefaniszyn
Gość





PostWysłany: Sro Gru 15, 2010 5:27 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To ciekawe???
Proszę o więcej informacji, bo o ile wiem Maciej Rataj (marszałek Sejmu) miał tylko jedną córkę, która wraz z mężem ( Stankiewiczem) i swoja córka zginęła w Powstaniu Warszawskim.
Maciej Rataj miał wyłącznie tylko siostry.
A może nie o tego Rataja chodzi.
Powrót do góry
maria
Gość





PostWysłany: Pon Kwi 18, 2011 3:23 pm    Temat postu: moja ciocia Odpowiedz z cytatem

moją ciocią była Elżbieta krzesaj z domu michułka.
Powrót do góry
wnuk_warszawa
Gość





PostWysłany: Sob Cze 04, 2011 10:53 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Arkadiusz Stefaniszyn napisał:
To ciekawe???
Proszę o więcej informacji, bo o ile wiem Maciej Rataj (marszałek Sejmu) miał tylko jedną córkę, która wraz z mężem ( Stankiewiczem) i swoja córka zginęła w Powstaniu Warszawskim.
Maciej Rataj miał wyłącznie tylko siostry.
A może nie o tego Rataja chodzi.


Witam,
Siostrzeńcem Macieja Rataja był Marian Krzesaj, który zm. kilkanaście lat temu. Dał swojej córce na imię Anna - na cześć córki M.Rataja, która faktycznie zginęła podczas wojny. Czasami odwiedzamy jej grób na cm. powązkowskim. I faktycznie - mieszkamy w Warszawie Smile
Pozdrawiam,
Wnuk
Powrót do góry
stefaniszyn



Dołączył: 30 Maj 2008
Posty: 7

PostWysłany: Sro Cze 22, 2011 10:39 am    Temat postu: Maciej Rataj Odpowiedz z cytatem

Oczywiście wszystko się zgadza.
Jak Pan może przejrzał dalej forum jest tam post „rodzina Stefaniszyn” a w nim kawałek drzewa genealogicznego mojej rodziny. Jak na nim widać ja pochodzę od drugiej siostry M. Rataja.
Mój dziadek spotykał się czasami ( znam to z opowiadań) z Marianem Krzesajem (znali się) podczas uroczystości ku czci … w Warszawie ( było to w latach 70). Stąd wiem, że rodzina Krzesajów mieszka w Warszawie.
Jeżeli bylibyście zainteresowani (muszę poszukać w zapiskach) natknąłem się na dalszą część drzewa tzn. na przodków Wojciecha Rataja i Józefy Nowickiej.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Gracjan
Gość





PostWysłany: Sob Lip 23, 2011 4:43 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja bym był bardzo zainteresowany zarówno stroną Józefy Nowickiej jak i Wojciecha Rataja .
Powrót do góry
ela wroc
Gość





PostWysłany: Wto Lis 29, 2011 9:09 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam, jestem wnuczką Elżbiety Krzesaj z domu Kowalskich i Mikołaja Krzesaj (matka dziadka chyba z domu Bober) Dziadek pochodził z Chłopów po wojnie dziadkowie osiedlili się w okolicach Strzelina.Z dzieciństwa pamiętam, że w domu dziadek opowiadał o Macieju Rataju, jeżeli ktoś dalej zagląda na to forum to może wie jakie jest powiązanie Krzesajów z Ratajami prawdopodobnie ktoś z Krzesajów wżenił się w rodzinę Ratajów.
Powrót do góry
gospel2



Dołączył: 01 Mar 2008
Posty: 16

PostWysłany: Pon Gru 05, 2011 1:00 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Arkadiusz Stefaniszyn napisał:

Maciej Rataj miał wyłącznie tylko siostry.


Gwoli ścisłości.
Maciej Rataj, s. Wojciecha i Józefy z Nowickich, był jednym z dziewięciorga potomstwa tej pary.
Miał dwóch braci; Antoni, ur.16.10.1874 (dalsze losy nieznane) oraz Jan, ur.20.12.1887, zmarł 25.12. 1889.
Żrodło: kopie mikrofilmów ksiąg urodzin parafii Komarno za lata 1867-1903 oraz zgonów 1875-1903.
Kilka pytań.
-Jak miał na imię Krzesaj, mąż Elżbiety Rataj?
-Kim byli jego rodzice?

Pozdrawiam

Dodane po 3 minutach:

ela wroc napisał:
Witam, jestem wnuczką Elżbiety Krzesaj z domu Kowalskich i Mikołaja Krzesaj (matka dziadka chyba z domu Bober)


Proszę podać datę ur.i śl. Mikołaja. Jeżeli tym Mikołajem, był ur. 10.12.1877 r., s. Fabiana, to jego matką była Katarzyna Kasprzyszak. Natomiast matką Elżbiety była Zofia Bober.
Krzesajowie byli kilkakrotnie spokrewnieni z Ratajami. Ale bez podania bardziej specyficznych informacji, trudno będzie ustalić powiązania rodzinne.

Pozdrawiam
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
klisowska



Dołączył: 29 Lut 2008
Posty: 202

PostWysłany: Pon Gru 05, 2011 9:26 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witaj Gospelku Smile Miło Cię tu znowu "widzieć"
Pozdrawiam,
Kasia
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
ela wroc
Gość





PostWysłany: Wto Gru 06, 2011 7:20 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam, z tej strony Elżbieta moje panieńskie nazwisko Krzesaj, z tego co się orientuje mój dziadek - Mikołaj Krzesaj miał około 10 rodzeństwa jeden z braci dziadka ożenił się właśnie z Elżbietą Rataj nie wiem niestety jak miał na imię. Też chciałabym się tego dowiedzieć. Ojciec Mikołaja (mój pradziadek) miał na imię Fabian mam po nim pamiątkę w postaci książki pt. "U stóp Krzyża! Książka do Nabożeństwa czyli Skarbiec" z roku 1887 wydana nakładem i drukiem Józefa Pisza w Nowym Sączu wraz z dedykacją " Szny Pan Fabian Krzesaj" z dopiskiem Chłopy (z czego wynika, że pradziadek dostał tą książkę od kogoś)


Cytat:

Proszę podać datę ur.i śl. Mikołaja. Jeżeli tym Mikołajem, był ur. 10.12.1877 r., s. Fabiana, to jego matką była Katarzyna Kasprzyszak. Natomiast matką Elżbiety była Zofia Bober.
Krzesajowie byli kilkakrotnie spokrewnieni z Ratajami. Ale bez podania bardziej specyficznych informacji, trudno będzie ustalić powiązania rodzinne.
Pozdrawiam


Prawdopodobnie ma Pan racje, daty śmierci dziadków Mikołaja i Elżbiety nie pamiętam, ale mogę to sprawdzić podczas najbliższej wizyty na cmentarzu w Borku Strzelińskim.

Pozdrawiam
Powrót do góry
gospel2



Dołączył: 01 Mar 2008
Posty: 16

PostWysłany: Pią Gru 09, 2011 12:51 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pani Elu,

Bazując na wpisach narodzin, 1867-1903, doszukałem się tylko 2-ch Fabianów Krzesaj.
Przypuszczalny pradziadek, ur. się ok.1845 r. Z braku dokumentów używam standardowe daty: 25 lat od urodzenia najmłodszego dziecka, dla mężczyzny oraz 23 lata dla kobiety.
Rodzice Fabiana:
Ignacy Krzesaj & Agnieszka Róg
Potomstwo Fabiana& Katarzyny Kasprzyszak:
1.) Marianna -10.11.1870
2.) Franciszka -28.10.1872
3.) Jan-28.01.1872, zg.18.02.1879
4.) Mikołaj - 10.12.1877
5.) Apolonia – 01.03.1880
6.) Józef – 22.03.1882 (przypuszczalny kandydat na męża Elżbiety Rataj)
7.) Franciszka – 27.06.1884
8.) Jan – 04.12.1886 (kolejny kandydat na męża Elżbiety Rataj)
9.) Karolina – 17.04.1889
Zupełnie możliwe, że Fabian miał więcej potomstwa i pomiędzy nimi znajdował się następny kadydat na męża Elżbiety Rataj, ale odnalazłem tylko dziewięcioro.

Do dziś panuje zwyczaj, że niejednokrotnie dzieciom nadaje się imię dziadka lub kogoś z rodziny. Tak więc tym drugim Fabianem mógł być ojciec Ignaca, a dziadek Fabiana. Niestety są to tylko spekulacje. (brak powiązań z Ignacym)
Na wszelki wypadek.
Starszy Fabian ur. się pod koniec XVIII w. lub też na przełomie XVIII-XIX w., a jego żoną była Petronella Mazur.

Elżbiety Ratajówne:

Było ich pięć, ale z powodu dużych różnic wiekowych, możemy wziąć pod uwagę tylko dwie.
Urodzona 28.04.1888 r. c. Józefa & Katarzyny Bober oraz ur. 02.10 1893, c. Wojciecha & Józefy Nowickiej. Czyli! Zarówno Józef i Jan Krzesajowie mogli ożenić się z Elżbietą, c. Józefa lub Wojciecha.

Pozdrawiam
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Łukasz Piasek



Dołączył: 13 Paź 2010
Posty: 26

PostWysłany: Nie Gru 11, 2011 8:25 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

"Starszy Fabian ur. się pod koniec XVIII w. lub też na przełomie XVIII-XIX w., a jego żoną była Petronella Mazur. "

Pewnie niewiele to wniesie do Pani poszukiwań , ale tak na wszelki wypadek dodam:
Petronella Krzesaj wdowa po Fabianie Krzesaj , zmarła 10-12-1879 w wieku 72 lat.
Wpis w księdze zgonów nr.58/1879

Pozdrawiam
Łukasz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Gość






PostWysłany: Pią Gru 23, 2011 9:31 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Proszę podać datę ur.i śl. Mikołaja. Jeżeli tym Mikołajem, był ur. 10.12.1877 r., s. Fabiana, to jego matką była Katarzyna Kasprzyszak. Natomiast matką Elżbiety była Zofia Bober.
Krzesajowie byli kilkakrotnie spokrewnieni z Ratajami. Ale bez podania bardziej specyficznych informacji, trudno będzie ustalić powiązania rodzinne.

Pozdrawiam


Wszystko się zgadza Mikołaj Krzesaj urodził się 10.12.1877r. a zmarł 21.11.1965r. a jego żona Elżbieta ur. 11.02.1884r. , zmarła 5.06.1969r.

Dziękuje za informację na temat rodzeństwa Mikołaja Krzesaja mogę dodać że Mikołaj i Elżbieta Krzesaj mieli siedmioro dzieci : Filipina, Stanisław, Kazimiera, Karolina, Józef (mój ojciec), Tadeusz, imię ostatniej córki nie pamiętam

Pozdrawiam
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum komarno.forumoteka.pl Strona Główna -> Komarno i okolice Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum