Forum komarno.forumoteka.pl Strona Główna komarno.forumoteka.pl
Opis Twojego forum
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Rodzina Maziak

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum komarno.forumoteka.pl Strona Główna -> Komarno i okolice
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
klisowska



Dołączył: 29 Lut 2008
Posty: 202

PostWysłany: Sob Lis 19, 2011 8:59 pm    Temat postu: Rodzina Maziak Odpowiedz z cytatem

Witam,
zamieszczam poniżej fragmenty korespondencji z 2006 r. z p. Katarzyną Maziak. Później kontakt z p. Katarzyną jakoś się urwał, ale pamiętam, że to nazwisko (Maziak) pojawiało się później na forum kilka razy. Może więc komuś się te informacje przydadzą.

Katarzyna Maziak: Witam. Nazywam się Katarzyna Maziak. Urodziłam się w 1974 roku, wychowałam się we Wrocławiu. Z dużym zaciekawieniem przeczytałam Pani artykuł zamieszczony na stronie internetowej Białego Kościoła. Ten artykuł nie był mi wcale obcy, ponieważ większość nazwisk w nim cytowanych, dziesiątki, a może setki razy z biegiem lat obiły mi się o uszy. Wiele z tych osób znałam i miałam okazje słuchać ich "wschodniego akcentu", który od dziecka był mi znany.

Moja rodzina od strony taty pochodzi z Chłóp. Cześć też z Komarna. Tato urodził się jeszcze na Wschodzie, w Chłopiach. Z opowiadań babci znam całą historię ich strasznego przesiedlenia. Wiem, ze była to niedziela, w czasie mszy ogłoszono, ze mają udać się do domów, spakować to, co się da, załadować na wóz i udać się na dworzec! Babcia opowiadała, ze zaraz po ich wyjściu do ich domu wprowadziła się ukraińska rodzina, która zabroniła jej narwać cebuli na drogę z jej własnego ogrodu...

Do dzisiaj łzy mi się cisną do oczu, jak tylko o tym myślę!

Jechali w wagonach bydlęcych przez wiele tygodni, najpierw na północ Polski. W okolicach Szczecina zaproponowano im zasiedlenie mniejszej miejscowości, Gryfina. Z opowiadań babci wiem, ze były tam piękne domy pozostawione przez Niemców i jeszcze ciepła zupa na piecu. Odmówili. Gryfino było za blisko granicy.

Dlaczego osiedlili się w okolicach Strzelina, tego nie wiem, wiem tylko, ze ważne było trzymać się razem! Nikt nie powiedział im dlaczego zostali wysiedleni, w jakim celu i na jak długo. Wszyscy myśleli, ze to tylko przejściowe rozwiązanie, ze kiedyś wrócą na swoje, tam gdzie ich przodkowie pochowani i tam, gdzie wszystko ich, z dziada pradziada... Koszmar..., aż się wierzyć nie chce!

Moj tato miał w czasie przesiedlenia 3 lata. Wychował się wprawdzie już na "zachodzie", ale miedzy ludźmi ze wschodu, ma ich mentalność i nawet akcent.

Jeżeli mogłabym Panią prosić o ewentualne zdjęcia grobów rodziny "Rubacha" (nazwisko panieńskie mojej babci, Katarzyny Maziak). Jej mama i rodzeństwo (brat i 4 siostry) zostali pochowani na Wschodzie, tylko nie wiem, czy w Chłopiach czy w Komarnie? Pozdrawiam. Katarzyna Maziak.


Dziś dostałam od p. Łukasza Drozda zdjęcie kapliczki sprzed kościoła w Chłopach. Ta kapliczka jest tez opisana w książce "Kościoły i klasztory dawnego województwa ruskiego"

http://www.mck.krakow.pl/publications.php?id=28

Opis: Rzeźba Matka Boska przed kościołem, kamienna na murowanym, tynkowanym cokole, w którym we wnęce płaskorzeźba św. Jan Nepomucen, z napisem P(amieci) Jana Maziaka". Na tablicy, w podstawie napis: "Na chwałe Boga postawili Paweł i Katarzyna Maziak 1930.

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Janusz Woźniak



Dołączył: 07 Sty 2010
Posty: 1

PostWysłany: Nie Lis 03, 2013 8:48 pm    Temat postu: Rodzina Maziak Odpowiedz z cytatem

Witam.
Jestem związany z rodziną Maziak przez moją mamę Marię Woźniak z d. Rubacha, przyrodnią siostrę Katarzyny. Szukam informacji o dziadku Michale Rubacha.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Maciej Zawistowski



Dołączył: 19 Lis 2017
Posty: 15
Skąd: Jutrzyna

PostWysłany: Nie Sie 12, 2018 10:04 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jestem praprawnukiem Agnieszki Mazur z domu Maziak (ur. 1894, zm.1983), siostry Elżbiety Semen z domu Maziak. Na podstawie aktu zgonu Agnieszki wiem, że jej rodzicami był Mikołaj i Maria Maziakowie.
_________________
Maciej Zawistowski


Ostatnio zmieniony przez Maciej Zawistowski dnia Sro Sie 22, 2018 12:53 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Maciej Zawistowski



Dołączył: 19 Lis 2017
Posty: 15
Skąd: Jutrzyna

PostWysłany: Nie Sie 19, 2018 4:12 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W spisie parafian "Status Anonimus" znalazłem liczną reprezentację Rubachów "religia greca", czyli wiary unickiej. M. in. Ewa Rubacha wdowa z synami i Jan Rubacha z żoną i dziećmi. Wszystko dokładnie znajdziesz na stronie 199 (numeracja skanów) pod adresem http://bazy.oss.wroc.pl/kzc/wyniki_proste_op.php?OP-013049 plik pierwszy, który trzeba pobrać.
_________________
Maciej Zawistowski
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum komarno.forumoteka.pl Strona Główna -> Komarno i okolice Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum