Forum komarno.forumoteka.pl Strona Główna komarno.forumoteka.pl
Opis Twojego forum
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Artysta malarz z Komarna

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum komarno.forumoteka.pl Strona Główna -> Komarno i okolice
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Piotr Wiernik



Dołączył: 07 Sty 2011
Posty: 148

PostWysłany: Sro Lut 08, 2017 9:28 pm    Temat postu: Artysta malarz z Komarna Odpowiedz z cytatem

Z dalekiej przeszłości przywołuję postać Mateusza Domaradzkiego, który według polskiej Wikipedii urodził się w 1658 r. w Komarnie, zmarł zaś we Lwowie w 1682 r. Wpis określa go jako Polaka. W zasobach polskiego Internetu znalazłem na jego temat tę jedynie krótką notatka. Materiały ukraińskie podają, że Матвій Домарацький był malarzem ukraińskim ( raczej rusińskim). Przyjmując ówczesne nazewnictwo był zapewne Rusinem, poddanym króla polskiego. Komarno należało wówczas do rodu Ostrorogów: Mikołaja jr i jego siostry Elżbiety. Brak szerszej i miarodajnej informacji o rodzicach, choć Wikipedia przypisują mu herb szlachecki Dołęga. Być może jego ojciec był szlacheckim dworzaninem Ostrorogów. W materiałach ukraińskich podaje się, że w roku 1663 występuje w Komarnie malarz Grigorij Domaradzki( zmarły w 1678 r.), który pełnił także urząd burmistrza i wójta. Podaje się, że był on zapewne ojcem Mateusz. Domaradzki Mateusz (Do XVI wieku imiona Matwiej i Mateusz nie były w języku polskim rozróżniane) był artystą malarzem piszącym ikony oraz malującym portrety. Tworzy najpierw we Lwowie, następnie w Komarnie, do którego wraca około 1678 r. , niewykluczone, że z powodu śmierci ojca.W Komarna zostaje starszym bractwa cerkiewnego działającego przy cerkwi grekokatolickiej pod wezwaniem Michała Archanioła, gdzie był twórcą ówczesnego ikonostasu. Budowę istniejącej do współczesności cerkwi źródła datują na rok 1754. Materiały ukraińskie uważają w związku z tym, że ponieważ M. Domaradzki pisał w niej ikony, rok budowy obiektu należy przyspieszyć o sto lat. Uznawana data może oznaczać wg tych źródeł, że był to rok remontu cerkwi.
Zwiedzając we Lwowie kaplice Boimów, nad drzwiami wejściowymi można obejrzeć dwa XVII- wieczne olejne portrety Boimów- fundatora kaplicy Jerzego oraz jego wnuka Pawła, oba namalowane przez Domaradzkiego. Na zamku w Olesku znajduje się portret Mikołaja Hieronima Sieniawskiego jego autorstwa.
Wykonywał także obrazy na zamówienia starostów: lwowskiego Jana Mniszcha i sanockiego Jerzego Jana Mniszcha oraz hetmana wielkiego koronnego Dymitra Jerzego Wiśniowieckiego.
Bliższe informacje o malarstwie M. Domaradzkiego można znaleźć w artykule autorstwa Włodzimierza Aleksandrowicza w czasopiśmie „Пам'ятки України: історія та культура”. — 2005. — № 1. — С. 40-65, pod tytułem „Matwij Domaradzkij, maljar Lwiwskij i Komarneńskij”.
Pan Олксій Мисаковець urodzony w Komarnie, docent Lwowskiego Uniwersytetu Medycznego, udostępnił stosowne materiały o artyści czym zainspirował mnie do napisania tej notatki, za co serdecznie dziękuję.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum komarno.forumoteka.pl Strona Główna -> Komarno i okolice Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum